Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onko muilla outoa enteilyä?

Monta on ihmeellistä asiaa
08.08.2017 |

Minulle käy usein niin, että katson vaikkapa vastaan tulevaa autoa, että jokin tietty tuttu tulee vastaan ja valmistaudun tervehtimään, mutta lähempänä huomaankin, että on eri rekkari ja olikin vaan samanlainen auto. No, siitä saattaa mennä vaan joitain sekunteja, ja sitten se ks. tuttu ajaakin vastaan... Eli aivan kuin enteillen.

Samoin, jos takaa päin katsot jotain ihmistä, että onkohan tuo se joku tietty, ja kun näet tarkemmin, niin eipä ollutkaan, mutta siitä menee hetki, niin näetkin sen henkilön, joksi jo aiempaa luulit.

Sitten tapahtuu usein sellaistakin, että kun puhut jostain henkilöstä, ettet ole pitkään aikaan nähnyt, niin kohta näet hänet, vieläpä jossain odottamattomassa paikassa.

Pitkään olen pohtinut, onkohan tällainen "enteily" yleistäkin? Tosi outoa ja häiritsevää se ainakin on.

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi neljä kahdeksan