Miten aiot uusiutua sen jälkeen kun kuukautiset poistavat pillerit tulevat markkinoille?
Kommentit (4)
Meidän lapset kuule joskus naureskelee tulevaisuudessa että " aattele silloin vuosituhanteen vaihteessa ihmisillä oli kuukautuiset, ja sellaisia siteitä yms."
Ei mene kuin vähän aikaa ja kellään ei ole kuukautisia paitsi sellaisill extreme-luomu-ihmisillä joille kaikki naureskelee :-)
Jo silloin kun ensin olin raskaana ja sen jälkeen imetin monta kuukautta ja ei ollut kuukautisia, niin olo oli ihan outo. Ja vasta kun kuukautiset palasivat taas tunsin itseni taas naiseksi isolla N:llä.
Minusta kuukautiset ovat osa naisen luonnollista elämää. Kuukautisten aikana puhdistautuu sisäisesti ja tulee sellaisia ulkoisiakin siivouspuuskia. Eli en edes haluaisi sellaisia pillereitä.
Mutta niille jotka tekevät kuukautisista jotain ongelmaa, heille se saatais tietty sopia.
Siis se vuoto, mitä pillerien tauolla tulee, ei liity pillereihin. Pillerien aikana keho luulee olevansa raskaana, kohdun limakalvo ei kasva, mutta sitten traditionaalisista syistä valmistajat suosittelevat " tyhjennysvuotoa" , eli pidä taukoa hormooneista, keho hokaa, että jaahas, ei olekaan alkiota, pistänpäs limakalvoa pystyyn ja heitän sitten pois. Siis viikoksi käynnistyy oma hormonitoiminta. Tutkimuksissa on jo iäisyys sitten osoitettu, että tällä tyhjennysvuodolla ei ole mitään terveyttä edistävää vaikutusta. Aivan sama, ehkä jopa parempi, jos söisi koko ajan. Ei ihme, että monet pillereitä popsivat ovat onnettomia, kyllä alkais mullakin menee elämä sekaisin, jos hormonaalisesti olis vähän väliä raskaana ja sitten taas ei.
Että ei mitään uutta auringon alla, vaikka nyt sitten markkinoitaisiinkin nonstoppilsuja.
Itse käytän hormonikierukkaa, eipähän tartte ailahdella.
Ei siis siirrä, vähennä tms. vaan kuukautisia ei sen jälkeen enää ole! Pillereillä ei ole haitallisia terveys- tai sivuvaikutuksia. Niitä on testattu jo rotilla ja ihmisilläkin.