Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

kannattaako ostaa 80 neliöistä 4h+k rivaria?

Vierailija
01.04.2006 |

jos perheessä on 2 lasta ja kaksi aikuista, tuleeko ahdasta ?

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
01.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ollaan asuttu 91 neliöisessä rivarissa, huoneita neljä ja sauna. Pienet makuuhuoneet ja ei se olkkarikaan kovin iso ollut.

Vierailija
2/9 |
01.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Riippuu ihan teidän tarpeistanne ja vaatimuksistanne.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
01.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse en ostas

Vierailija
4/9 |
01.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Varmaan riippuu ootteko kovia hamstraan.. :)



Kannattaa kattoo et olis paljon hyviä säilytyspaikkoja!



Me muutettiin pois 80 neliön kolmiosta (vuokralta taloon jossa 120 asuinneliöö) ja me oltais voitu asuu siinä kolmiossa kun neliöt oli hyvin suunnitelti, keittiö oli pieni ja tehokas, ei hukkatilaa.



Meitä kiinnostaa lähinnä se että nyt asutaan omassa, lähellä koulu ja kauppa. Julkinen liikenne lähellä.

Remonttimääräkin hyvä olla semmonen että sen jaksaa.

Tähän voi sen kolmannen tai neljännenkin tehdä.. Onko teillä suunnitelmissa perheenlisäys? Kunhan nyt 2 vuotta verotuksellisista syistä jaksatte asua siinä niin hyvä.



Tietty kannattaa aatella et jos asuntoa vähän fiksaa ja miettii mimmonen paikka on ja millanen on alueen väestö niin asunnon arvo SAATTAA nousta jolloin se voi olla hyvä sijotus. Eli kannattaa miettiä sitä hinta-laatusuhdettakin..



Tulipas pupellus!! :)

Vierailija
5/9 |
01.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja hyvin ollaan mahduttu. Jotenkin tuntuis hullulta ostaa enää isompaa kun lapset alkavat olla kymmenen vuoden kieppeillä vanhemmat, nuorempi 7 v., kohtahan nuo jo muuttavat pois kotoa... Ja kun kotona vietetään lähinnä muutamia tunteja iltaisin koulun, töiden ja harrastusten jälkeen niin tarviiko sitä tilaa nyt niin mahdottomasti olla..? Mieluummin ollaan laitettu rahaa matkusteluun, harrastuksiin ja ostettu myös kesämökki (=vanha talo korvesta), jossa vietetään kesät melko tiiviisti remppaillen sitä.



Palatakseni asiaan: minunkin mielestäni ensisijaisen tärkeää on se, että pohjaratkaisu asunnossa on hyvä, yhtä avaraa tilaa siellä missä sitä eniten tarvitaan (keittiö, olohuone, eteinen) ja muista tiloista sitten nipistetty pois (eli makuuhuoneet, kodinhoitohuoneet, vessat).

Vierailija
6/9 |
01.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

jossa on tosi suuri olohuone ja korkeat huoneet. Kaveri asuu tuon kokoisessa ja tykkää (itse ahdistun siellä kyllä, koska sitä kamaa on hirveästi.) Jos ei ole paljon kamaa voi toimiakin

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
01.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Riippuu hyvin pitkälti pohjaratkaisuista ja meneekö neliöitä hukkaan portaikkoon. Meillä 4h+k ja 90 neliötä ja asukkaita 3. Huoneet ovat sopivan kokoisia, paitsi keittiö ja olohuone iso. Tyytyväisiä ollaan. Asuntoa etsiessä sai kyllä huomata ettei se neliömäärä tosiaan kaikkea kerro, ennemmin kannattaa katsoa sitä pohjaratkaisua. Neliöitä kun voi mennä hukkaan mitä kummemmissa pohjaratkaisuissa.

Vierailija
8/9 |
01.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

En edes keksi mihin ihmeeseen tässä tarttis lisää tilaa. Huoneet korkeita ja avaria ja portaikkokin vielä..

Valmiiksi jo suunnitellut, että kun isoin lapsi muuttaa pois kotoolta, muutamme pienempään asuntoon.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
01.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä siinä muutkin asiat vaikuttaa esim sijainti.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi yhdeksän yhdeksän