Ei voi kuin ihmetellä, miksi jotkut ihmiset ostavat halpaa p*skaa, joka hajoaa käsiin (esim. huonekalut, joiden tulisi olla kestäviä)
Monesti kuulee halpaa romua ostavien suusta, että tulee niin paljon halvemmaksi, kun ostaa halpaa. Millä tavalla se tulee halvemmaksi, jos halpa tuote hajoaa alle puolen vuoden sisällä?
Tunnen perheen, jossa vanhemmat ostavat pelkkää halpaa roskaa. He ostavat kenkiä, joilla kävellään puoli vuotta (sen aikaa, minkä siis kestävät) ja kun ovat hajalla, ne nakataan roskiin. Sitten taas ostetaan tilalle samanlaista halpaa roskaa, jonka voi surutta heittää vuoden sisällä roskiin.
Tämän perheen vanhemmat olivat mukana, kun perheen vanhin lapsi hankki huonekaluja ensimmäiseen asuuntonsa. Tällä lapsella on kehityshäiriö, mutta jopa hän olisi halunnut ostaa asuuntonsa kunnolliset huonekalut. Vanhemmat eivät tähän suostuneet, vaan sanoivat, että tulevat niin kalliiksi, joten ostavat ehdottomasti ne kaikkein halvimmat (jotka eivät edes olleet halvat niin huonolaatuisiksi). Nyt hieman yli puoli vuotta käytössä olleet huonekalut ovat hajalla. Niitä ei ole paiskottu mihinkään, vaan ihan normaalissa käytössä olleet.
Kuinka halvaksi tällaiset "kertakäyttötavarat" loppujen lopuksi tulevat? Jos ostaisivat kerralla kunnolliset, ei tarvitsisi ostaa todennäköisesti koskaan uusia.
Mikä siinä on, että ihmiset todella kuvittelevat huonolaatuisten ja halpojen tuotteiden olevan fiksumpi sijoitus? Puhun siis nimenomaan huonolaatuisista, jotka ovat halpoja. Toki halvalla voi saada hyvääkin ja kalliilla huonoa, mutta nyt kyseessä on nimenomaan pelkästään hinnan perusteella tehty ostopäätös huolimatta siitä, kuinka huonolaatuinen tuote on.
Minä en ymmärrä ihmisiä, joiden ymmärrykseen ei mene se, että halpa&huonolaatuinen ei pidemmän päälle tule halvaksi. Se ei ole myöskään ekologista, mikä on itselleni henkilökohtaisesti huomattavasti tärkeämpi seikka olla ostamatta tuotteita, joiden paikka on puolen vuoden käytön jälkeen roskalavalla. Kaatopaikat pullistelevat jo muutenkin kaikesta siitä turhasta sonnasta, mitä ihmiset tänne suoltavat.
Kommentit (5)
Vierailija kirjoitti:
Ehkä syy on se että Suomessa se toinen vaihtoehto on kallista paskaa.
Kallis p*ska ei tietenkään myöskään ole sen parempi vaihtoehto kuin halpa p*ska.
Kirpputoreilla olen nähnyt paljon laadukkaita vanhoja huonekaluja myynnissä siihen hintaan, millä saa heikkolaatuisia Kiina-romuja Ikeasta.
Ap
No sanotaan nyt vaikka noiden kenkien osalta, että yhtään kauempaa eivät kestä ne kalliit merkkikengät kuin vastaavat halpikset. Ainakaan lapsilla ja teineillä. Ne valkoiset tennarit (tms) ovat yhtä kamalan näköiset kuukauden jälkeen oli ne sitten converset, adidakset, niket, vansit... tai jotkut prisman parinkympin kengät. Ja puhki syksyllä, kun keväällä ostettu.
Aamen.