Punkin puremasta liha-allergia! Kunpa joku metsästäjä saisi sen, he kun haluavat ylläpitää aivan ylisuuret hirvieläinkannat josta taas punkkien runsastuminen johtuu
Karma kostaisi.
Kommentit (5)
Täytyy myöntää, ettei ihan kyllä tämä aloitus auennut.
Kunpa joku kyiden tappaja saisi sen. Kyyt pitävät punkkikantaa kurissa tehokkaammin kuin mitkään punkkisuojat.
Punkkien kantamat taudit ovat luulosairaiden uusin muotitauti. Kaikki epämääräiset oireet laitetaan punkin pureman piikkiin. Jotkut joista lääkärit eivät löydä Suomessa mitään vikaa kääntyvät Saksassa olevan ihme laboratorion puoleen joka kykenee löytämään viruksen mitä suomalaisten tai vaikka norjalaisten laitteilla ei kyetä havaitsemaan. Vähän sama kuin sähköallergia, home oireet, selittämättämät selkäkivut eli häveliäästi puhutaan psykosomaattisista oireista.
Miten niitä hirvikantoja sitten rajoitetaan, jos ei metsästämällä? Levitetään hirville e-pillereitä metsään?
Ihmettelen ettei jotain jo tehdä tälle punkkiongelmalle. Koko ajan löytyy lisää sairauksia. Meidän perheenjäsenillä on nyt kahden vuoden sisällä ollut yhteensä yli 10 punkkia. Lapsena asuin samalla alueella ja silloin kellään ei ollut punkkeja, ei kertaakaan.