Olenko turhaan mustasukkainen
Avovaimolla on paljon kavereita, niin naisia kuin miehiä ja se on täysin okei. He ovat olleet pitkään ystäviä keskenään ja en näe syytä olla heistä mustasukkainen. Kuitenkin noin 1kk taaksepäin avovaimo oli ulkona kavereiden kanssa ja oli tutustunut "Kariin". Ystäviä ovat kuulema ja käyneet muutamia kertoja kahvilla ja eilen olivat juhlimassa tämä "Kari" mukanaan. Avovaimo oli tägätty facebookissa kuvaan jossa istuu kahden miehen keskellä ja näyttää rauhan merkkejä näiden miesten olkien yli, toinen näistä miehistä oli "Kari".
Luin sitten suutuspäissäni naisen whatsapp keskustelut ja siellä oli viesti jonka nainen oli tälle "Karille" lähettänyt. Yhteiskuva heistä kahdestaan niin että "Karin" käsi oli naiseni olan päällä ja tekstinä "Tosi kiva kun on löytänyt sun kaltaisen ihmisen, kiitos huippu illasta"
Mustasukkailenko aivan suotta?
Kommentit (8)
Minä en tykkää tuollaisesta. Menee yli omasta käsityksestäni sopivasta. Miksi sinä et ole mukana näissä illoissa?
Ihan täysin suotta, anna hänen mennä jos haluaa voithan sinäkin käydä parin nätin naisen kanssa viettämässä iltasi ja yösi.
Täydentäisit suomea samalla
Oletko kitsas huomion suhteen ja naisesi hakee sitä muualta vai onko hän vain luonteeltaan tuollainen?
Kyllä minäkin olisin tuosta mustasukkainen.
Mitä jos sinä tekisit samoin, niin miten hän reagoisi?
Jos se olisi hänelle ok, niin ehkä hän on vain tosi erilainen kuin sinä. Pidemmällä aikavälillä siitä koituu ongelmia.
Sillä ei ole mitään väliä mitä "Kari" ajattelee, vaan sillä, mitä avovaimo ajattelee. Itse neuvoisin kysymään, että eihän sulla ole mitään aihetta huoleen. Ja uskot sen mitä avovaimo sanoo.
Terveessä parisuhteessa voi olla hieman mustasukkaisuutta, mutta niin on oltava myös luottoa. Se, että luit avovaimosi whatsapp-keskustelut, oli todella väärin ja avovaimolla on oikeus loukkaantua verisesti. Tässä tarinassa sinä olet se petturi.
Sinänsä kaikki mustasukkaisuus on turhaa, koska toista ei koskaan omista - ne, jotka ovat mennäkseen, menevät joka tapauksessa, oli mustis tai ei. Inhimillistä se kyllä on.
Luultavasti avovaimolle olisi okei jos olisin tuollaisessa kuvassa. Mukana näissä illoissa en ole koska en käytä alkoholia ja en halua selvinpäin katsoa humalaisia. Saatika tuppautua kaveriporukkaan jossa muidenkaan puolisot eivät ole mukana.
-ap
Et ole turhaan. Miehenä varmaan ainakin ymmärrät, että kaikki miehet haluavat seksiä lähes kaikkien naisten kanssa. Eli vaikka nainen olisikin hommassa mukana kaveripohjalla, niin mies toivoo aina, että jospa tästä jotain panohommia joskus syntyisi.