Petaatteko sänkynne?
Mua jotenkin ällöttää ihmiset jotka ei petaa sänkyänsä. Mielestäni on jotenki likaista jättää sänky petaamatta... sama kuin jättäisi vessan vetämättä.
Kommentit (31)
En. En oikeastaan keksi syytä tehdä niin. Makkarin ovi on kuitenkin aina kiinni päiväsaikaan (emme halua muiden ihmisten käyvän siellä, oli sänky pedattu tai ei).
En ole koskaan jättänyt petaamatta. Se on ensimmäinen asia jonka teen HETI herättyäni kun nousen ylös. Petaan sängyn. Niin itsestäänselvä asia mulle ollut aina. En voisi lähteä töihin ilman että jättäisin sängyn petaamatta!
Kyllä. Nautin siitä, että koti on esteettisesti kivan näköinen. Petaamaton sänky on ruma jahaluan, että lakanat pysyvät puhtaina. Pidän makkarin oven auki, jotta ilma kiertää ja se lisää myös valoisuutta.
Yleensä en. Pääsääntöisesti petaan silloin, kun tiedän, että vieraita on tulossa ja silloinkin valikoiden.
Vierailija kirjoitti:
En ole koskaan jättänyt petaamatta. Se on ensimmäinen asia jonka teen HETI herättyäni kun nousen ylös. Petaan sängyn. Niin itsestäänselvä asia mulle ollut aina. En voisi lähteä töihin ilman että jättäisin sängyn petaamatta!
Pitäis antaa tuulettua auki ensin...
Aina petaan. Niin oman, kuin lastenkin (ovat vielä sen verran pieniä etteivät itse osaa), ja päiväpeitto on ehdoton. Toki annan ensin petien tuulettua, avaan ikkunan ja suljen oven. Ihanan raikas tuoksu makkarissa kun sinne myöhemmin menen petaamaan sängyt. Meillä ainakin mies ja lapset tapaavat pötkötellä tai leikkiä sängyillä päivälläkin, joten siksi päiväpeitto. Vaatteilla, joilla on koko päivä oltu ulkona, kaupassa, töissä, päiväkodissa jne ei ole mitään asiaa sänkyihin, joita ei olisi pedattu ja päiväpeittoja päällä.
En petaa ikinä. Vessaa en vedä pisun jälkeen, ainoastaan ison tarpeen jälkeen. Vessassa kansi aina auki, ei koskaan kiinni.
Kyllä petaan.
Nousen ylös, avaan ikkunan, menen keittämään kahvit, käyn suihkussa, juon kahvit, puen ja meikkaan, petaan sängyn, suljen ikkunan ja lähden töihin. Aamurutiini, joka toistuu aina samanlaisena.
Lomalla jää pois toi meikkaus ja töihin lähtö, muuten sama.
Musta on kiva tulla aina siistiin kotiin. Pedattu sänky ja kaunis päiväpeitto ovat olennainen osa kodin estetiikkaa.
en petaa sänkyä arkena, viikonloppuna kyllä ja pidemmäksi aikaa pois lähtiessä
Tietysti petaan, heti ensimmäiseksi aamulla.
En petaa. Kuitenkin otan päikkäreitä ja haluan kömpiä oman peiton alle.
En. Korkeintaan jos tulee tiettyjä vieraita.
En petaa ikinä.
Makuuhuoneessa ei ole muuta kuin sänky ja yöpöytä. Sijaitsee talon toisessa kerroksessa suljetun oven takana poissa vieraiden katseilta. Sänky ei olisi yhtään sen puhtaampi pedattuna. Parempi vain antaa petivaatteiden tuulettua päivän aikana.
Oma sänkyniki saa siis tuulettua ennen petaamista.
Te jotka ette petaa sänkyänne oletteko muutenkin nuhjuisia/likaisia ihmisiä vai onko kotinne muuten tiptop?
Ap
Joskus vuosia sitten petasin, mutta totesin touhun turhaksi. Koko päivä ollaan poissa himasta eikä niitä sänkyjä kukaan katsele. Saavatpahan "tuulettua" kunnolla.
Lakanat toki vaihdetaan kerran viikossa.
Loma-aikoina ja viikonloppuisin ehkä. Ja tietty, kun vieraita tulee. Sen verran olen vieraskoree.
Muutenkin on ote kodin järjestyksessä pitämiseen löystynyt iän myötä. Puhdasta ja pölytöntä pitää olla, mutta ei haittaa, jos esim. kaikki tavarat eivät ole "paikoillaan".
Jokainen tyylillään.
Petaan. Aamulla aukaisen tuuletusikkunan ja annan sängyn tuulettua petaamattomana aamutoimien ajan ja sen jälkeen petaan sen. Koristetyyny vielä päällä ja valmista.
En petaa eikä vieraat käy yläkerrassa jossa makkarit on.
Vierailija kirjoitti:
Oma sänkyniki saa siis tuulettua ennen petaamista.
Te jotka ette petaa sänkyänne oletteko muutenkin nuhjuisia/likaisia ihmisiä vai onko kotinne muuten tiptop?
Ap
Koti on tiptop ja huolella sisustettukin. Tai no, piha oikeastaan vielä kodin sisäpuoltakin enemmän kuosissaan. Sängyn petaaminen on ärsyttävää ja ihan turhaa kun ovi makkariin on kuitenkin kiinni, niin miksi vaivautua. Ehkä joku yhden hengen pieni sänky olisi vähemmän ärsyttävä, mutta 180 leveään päädylliseen parisänkyyn päiväpeiton taiteilu vain aiheuttaa hyvin alkaneeseen aamuun ärsytystä ja emme vaivaudu. -2
Tietenkin petaan, aamiaisen jäljeen, kun se on saanut tunnin verran tuulettua.
Vedän myös vessan ja suljen kannen. Minua ällöttää, jos joku jättää kannen auki, onneksi oma perheeni osaa sulkea sen.