Mitä tehdä veloille?
Edellinen yli 10 vuotta kestänyt työsuhteeni loppui yllättäen ja olin työttömänä puoli vuotta. Jouduin työttömyysaikana ottamaan kolme eri kalliskorkoista pienlainaa, joiden maksamiseen menee nyt 400 euroa kuussa. sainkin vain määräaikaisen työsopimuksen nyt alkuun, vaikka paikasta tulee varmaan vakituinen, mutta rahat eivät riitä.
Tarvitsisin yhden lainan, jolla kuitata muut pois ja järkevällä korolla, pitkällä maksuajalla.
Onko tilanne toivoton? Meneekö luottotiedot nyt tämän takia?
Ihan hyvin pystyisin maksamaan pienempää lainaa joka kk.
Kommentit (4)
Käyttäjä515 kirjoitti:
Pankkiin neuvottelemaan luotosta.
Mutta kun tuo määräaikaisuus, eikä ole asuntolainaa tai muuta ja vuokralla asun. Varmaan vaatisivat takauksen? ap.
No ota halvemmalla korolla ja pidemmällä maksuajalla yksi pikavippi, nehän mainostaa niitä että saa lainojen yhdistämiseen.
Ei sulla luottotiedot mene niin kauan kun ne ei mene ulosottoon ja sitten et pysty maksamaan. Siinä tulee kuluja jo sitten niin paljon että ei kannata asioita sinne asti päästää.
Ota yhteyttä pankkiin ja laita kaikki lainat yhdeksi. Pankissa varmaankin pienempi korko.
Pankkiin neuvottelemaan luotosta.