Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Avioero ja ositus

Vaimoton
07.06.2017 |

Hei!

Eni viikolle varattu aika pankkiin ositusta varten. Lunastan nykyisen talomme eli maksan vaimolle hänen osuutensa. Lainaa ei enää ollut.

Mitä käytönnössä pankissa tapahtuu: tuleeko velka minun nimiini heti osituksen eli käynnin jälkeen? Koska vaimon osuus osituksesta maksetaan hänelle? Eli koska olemme taloudellisesti ns. "se oli sitten tässä" -tilanteessa... Haluaisin taloudellisesti eron pois alta ja päästä rakentamaan omaa elämääni.

Kiitos, jos joku kokenut tietää kertoa.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
07.06.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ensin kannattaisi kertoa kauanko liitto kesti. Se vaikuttaa ositukseen.

Vierailija
2/4 |
07.06.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä ostin mieheltä puolet talosta. Muistaakseni osituksessa katsottiin varat ja velat tasan puoliksi. Esim miehen auton arvo, minun auton arvo, ym. Olimme hyväksyneet tästä luonnoksen.

Asuntolainan olin neuvotellut ennalta.

Samalla istumalla tehtiin ositus, minä maksoin hänelle tasingon talosta lainarahalla johon nostin asuntolainan, talo siirtyi minulle osituksessa, ei siis kauppaa.

Virkailija myös samalla laittoi eteenpäin lainhuudon minulle taloon.

Sit vaan hyvää loppuelämää ja lopullista eropäätöstä odottamaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
07.06.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Velka ei siis siirtynyt minun nimiin vaan nostin uuden minun nimiin

Vierailija
4/4 |
07.06.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos vastauksesta!

Avioliitto keski 14-vuotta ja kaikki käytännön asiat on siis jos sovittu (miten omaisuus jaetaan). Nyt edessä enää pankkireissu, jossa tehdään viralliset paperit eli siirretään laina nimiini jne.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi seitsemän neljä