Mitä lapsesi antaa opelle lahjaksi?
Meillä tyttö lopettaa peruskoulun ja antaa opelle lahjaksi lahjakortin kylpylään ja siihen sisältyy myös ruoka.
Kommentit (11)
Ei mitään. Opettaja on vaan töissä siellä, eikä aina edes tykkää työstään tai oppilaista. Läheisiäni on opettajina pljon. Palkka rittää.
Me emme maksuttosta perusopetuksesta maksa rahalla emmekä antamalla lajuksia opettajille!
Paketin hiivaa ja sokeria kuutisen kiloa. Sekä pontikan ohjeen.
Onko tämä kaikki lahjahössötys av:lla provoilua, vai onko kulttuuri oikeasti muuttunut siihen suuntaan? Itse päätin peruskoulun vuonna 1998, enkä muista antaneeni opettajalle kertaakaan mitään edes ala-asteella, mutta joku harva oppilas taisi antaa opettajalle ala-asteella keväisin jotain kukkia tai pienen lahjan.
Meillä lapsi siirtyy alakoulusta yläkouluun. Hän haluaa antaa kauniin koristekynttilän (hajuton, 3 €) ja itse tehdyn kortin. Minusta lahja on sopiva ja sopivan hintainen.