Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Perheenäiti käveli töihin, kun hän kohtasi surmaajansa metsätiellä – ennen julkaisematonta tietoa Hervannan surmasta

Vierailija
31.05.2017 |

Ennen julkaisemattomalla valvontakameran videolla näkyy henkirikoksen tapahtumahetki ja tutkinnan kiireiset ensiminuutit.

https://www.aamulehti.fi/kotimaa/perheenaiti-kaveli-toihin-kun-han-koht…

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
31.05.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suomi on väkivaltainen maa:

Kiinalaisperhe saapui Suomeen elokuussa – syyskuussa äiti surmattiin ja perhe pakeni Kiinaan

Kiinalainen pariskunta Yuqing Yin ja Hang Si olivat juuri jatkamassa elämäänsä Suomessa Kiinan-komennuksen jälkeen, kun kaikki muuttui maanantaina 5. syyskuuta 2011.

Tuntematon hyökkääjä surmasi Yuqingin teräaseen iskuilla metsän läpi kulkevalla kävelytiellä Tampereen Hervannassa.

Yuqing muutti alun perin Suomeen vuonna 2001 kiinalaisen aviomiehensä luokse. Hang Si oli työskennellyt Nokialla jo vuodesta 1998.

Vuonna 2001 myös Yuqing pääsi töihin Nokialle. Molemmat menestyivät työssään hyvin, ja vuonna 2006 he ostivat talon Kosti Elon kadulta Hervannasta. He hankkivat myös kesämökin Pirkanmaalta.

Vuonna 2009 aviomies lähetettiin komennukselle Pekingiin. Vaimo ja 15-vuotias tytär seurasivat miestä Kiinaan. Yuqingin piti irtisanoutua Nokialta Suomessa. Hän teki heti uuden sopimuksen Nokian kanssa mutta tällä kertaa kiinalaisin työehdoin.

Perhe palasi Hervantaan 1. elokuuta 2011. Muutos oli jälleen suuri, mutta miellyttävä, sillä perhe oli kotiutunut Suomeen hyvin. Yuqingin työ oli jälleen jäänyt taakse, ja tällä kertaa Nokia ei enää tarjonnut uusia töitä.

Yuqingilla oli suunnitelma jo valmiina. Hän aikoi hakea starttirahaa ja avata kahvilan Hervantaan.

Nokian alamäki oli kuitenkin jo alkanut, ja aviomies Hang Si oli myös kokemassa muutoksia. Hänet oli päätetty siirtää Nokian palkkalistoilta konsulttiyhtiö Accenturen riveihin.

Siirron piti tapahtua lokakuun alussa.

Syyskuuhun 2011 mennessä perhe oli hädin tuskin ehtinyt asettua vanhaan kotitaloonsa. Aluksi perhe haki vähän huonekaluja Ikeasta, ja sitten he alkoivat tavata vanhoja ystäviään.

Lauantaina 3. syyskuuta Yuqing ja hänen miehensä olivat ystävänsä luona isoissa juhlissa.

Maanantaina Yuqing oli kuollut.

https://www.aamulehti.fi/kotimaa/kiinalaisperhe-saapui-suomeen-elokuuss…

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi yksi kolme