G: Kamala ja ihana kouluruokamuisto:
Mä tykkäsin kouluikoina hirveästi sellaisesta valkokaaliraasteesta, jossa oli punherukkahilloa. Muistaako kukaan? Samoin pinaattiletuista ja niiden kanssa tarjotusta juustosalaatista - tämä on uudempi juttu. Hyviä olivat myös jauhemaksapihvit, eipä ole tullut itse tehtyä.
Kauheuksien kauheus oli kanaviilokki - isot kanaköntsäleet ja vihreä venyvä kastike. Puistattaa vieläkin.
Kommentit (24)
Kamalin oli joku perinneruokaviikon ruisjauhopuuro. Voi yääääk! Se jäi lusikkaan kiinni, se jäi kurkkuun kiinni... oks!
Pääsääntöisesti tykkäsin kouluruuasta. Lukiossa oli heikompi keittiö kuin peruskoulussa.
Yökkäjä ei ole jäänyt mieleen.
Muistattehan kuitenkin lapsillenne mainita, että kouluruoka just sopivan hyvää. Nälkä lähtee hyvin. Ei tarvitse mennä ruokaväkällä tonne S-Markettiin ostamaan karkkia lounaaksi.
Keitot olivat kauheita, pinaattikeittoa lukuunottamatta.
Enään niitä ei taideta kouluissa tarjota.
Parasta oli lihaperunasoselaatikko ja maksakastike..nams..
Kanaviillokki oli ihan oksea, varsinkin kasvisruokiin tottuneelle. Ja opettaja pakotti syömään ja mulla laatta lensi. :(
Parasta oli ihanat vaaleat puurot ja niihin hilloa tms päälle. Ihan namia :)
parasta olivat pinaattilätyt ja kalapuikot.
Vieläkään en suostu sitä syömään.
Meillä kanaviillokki oli ihan hyvää, mutta lemppari oli makaronipata. Ja silloin 70-luvulla siinä ei tosiaan ollut mitään rehuja mukana, pelkkää makaronia ja jauhelihaa.
Parhaimmat taas veri- ja pinaattilätyt sekä kalapuikot tartar-kastikkeella ja makaronilaatikko :-) Pinaatilätyt paistettiin isoiksi ja tarjoiltiin taiteltuina - aivan ihania!
oli päivät jolloin oli jotain kalaruokaa, en ole koskaan syönyt sitä. Muutenkin kouluruoka kummittelee edelleen painajaisissani, minä kun en oikein ole koskaan osannut syödä kotiruokaa.
Parasta oli pinaattikeitto, kananmuna ja perunarieska, yleensä lämmin ja tuore, voi oikein suli sen päälle...
Toinen ihana oli perunavelli, sen kanssa oli joko riisipiirakka tai lihapiirakka, nami nami!
Hernekeitosta pidin myös, ja nämä on edelleen lempiruokiani. Kotona näitä ei ollut koskaan :(
Ei meillä ole koskaan tuollaisia ollut ..
PARAS: Mantelikala & perunasose
KAMALIN: Puuro & mehukeitto (mun mielestä mehukeitolla ei ole mitään tekemistä puuron kanssa, puuroon kuuluu voi ;))
Meillä oli ihan tosi hyvät tillilihat ja kanaviillokit. Ei mitään ällötyksiä tosiaankaan. Kuuluivat monella ihan niihin herkkuruokiin.
Niin joo, paras RAASTE oli mun mielestä lantturaaste+rusinat :)
hetkiä. Toivottavasti se käytäntö on nykyisin muuttunut.
Ihan kamalaa oli ne lammasrullat joissa oli luumua sisällä... yrgh. Kalapuikot ja niiden kanssa ollut majoneesi oli nannaa
Ja siitä on sentään reilusti yli 20v. kun viimeksi oon niitä syönyt! (Yläasteella ei onneksi enää ollut).
Paras muisto on ohrapuuro ja mehukeitto :) Se koulun ohrapuuro oli jotenkin niin vaaleaa ja pehmeää ja samettista... kotona ei ikinä ollut sellaista puuroa. Kaurapuuroa vain.
Yleensä kyllä pidin kouluruoasta. Herkkuina jäänyt mieleen kurkumakanakastike ja riisi.
jäänyt mieleen Kinder-yllätysperunat. Aina mustia sisältä.
En tänä päivänäkään voi sietää niitä. Hyi helvetti. Jännä kuitenkin että kaalilaatikkoa kuitenkin syön.
kamalin : broilerin maksakastike, ja sienimössö, joka oli pakko syödä. jouduin lautasen kanssa luokan ulkopuolle istumaan. tunnin istumisen jälkeen ope meni käymään jossain ja kätkin sillä aikaa ruuan läheiseen kukkaruukun multiin....
paras: kaalikääryleet ja puolukkahillo. kanakastike ja mustaherukkahillo
Ja se, että kaikki piti syödä. Keittäjälle piti sanoa, minkä verran haluaa, ja jos pyysi vähän, saattoi keittäjä tokaista: " Et sinä tuolla elä!" ja lätkäistä lautasen täyteen. Olin arka ja tunnollinen, enkä uskaltanut ollat syömättä. Kerran näin, kun joku poika itki, eikä pystynyt syömään, ja vastapäätä istui rehtori, joka kähisi hampaittensa välistä: " Sinä joko syöt, tai itket ja syöt" .
Oman lapseni kohdalla olen ilmeisesti pyrkinyt vastaavia ongelmia ehkäisemään laittamalla (tahattomasti) niin pahaa kotiruokaa, että kaikki muu on herkkua... Ainakin päiväkodin ruoka uppoaa hyvin.
Eniten tykkäsin kalapuikoista ja tartar-kastikkeesta =)