Oon ahdistunut miehestä jota deittailen
Ollaan muutama kuukausi tunnettu. Välillä on tosi ihana ja lähettelee ihania viestejä ja kaikkee. Sit tulee kausia ettei jätkästä kuulu mitään. Voi mennä 5 päivää ja loppu metreillä ajattelen että unohdan koko miehen. Sitten puhelin piippaakin ja tulee viestiä jossa pahoittelee ettei ole ottanut yhteyttä kiireiden takia.
Mitä tämä oikein on? Tiedän miehen olevan tosi kiireinen. Mua vaan alkaa ahdistaa ja mietin miehen oikeita motiiveja. Väittää tykkäävänsä minusta paljon ja odottaa tapaamistamme. Minä valitettavasti olen mieheen jo aivan ihastunut.
Pitääkö hän minua narun päässä? Onko tuo jotain narsismia?
Kommentit (14)
Ei hyvältä kuulosta. Unohda ja jatka elämääsi.
Passiivista vallankäyttöä. Eristäytyminen ja vetäytyminen. Se että viivyttelee vastaamista tai ei vastaa lainkaan. Ei ota yhteyttä tarkoituksella pitkään aikaan.
Olen ollut samassa tilanteessa ja se ei loppunut kuukausienkaan aikana. Juuri mainion viikonlopun jälkeen, kun ajattelee, että no nyt mennään uudelle levelille suhteessa ja yhteydenpidossa, niin toinen katoaa ja on kiireinen muissa jutuissa. Siirryn itse eteenpäin ja koitan unohtaa koko tapauksen.
Tehdäänkö tuota passiivista vallankäyttöä tahallisesti? Miksi? Minkä takia?
Pylrittää montaa naista samaan aikaan.
No itse olen tuollainen nainen, eikä minulla varsinaisesti edes ole kiireitä. Käytökseni selitys on, että viihdyn todella hyvin yksin ja tarvitsen paljon omaa aikaa, ja pidän rauhallisesta tutustumisesta ja hitaasta etenemisestä. Näin minulla, mutta en tiedä millaista miestä sinä tapailet.
Hyvää tässä on se että kyseessä on deitistäsi. Aatteleppa paljon ahistaa kun ahistuksen aiheuttaja on oma aviomies!
Säätää muiden kanssa sun ohella tai ei ole vaan tarpeeksi kiinnostunut. Vaikka kuinka ajattelet parhain päin niin jatka vaan matkaa kohti uusia seikkailuja...kyllä aina on aikaa pikaiseen viestittelyyn tai soitteluun, vaikka olisi kuinka kiireinen tms.
Uskon itse, että kyse on jonkinlaisesta sitoutumiskammosta ja halusta pitää "narut käsissä". Minun tuntemani henkilö puhuu ahdistuksesta, siitä kuinka tarvitsee tuntea olevansa vapaa ilman mitään sitouttavia kahleita (kun lopulta otin tilanteen suoraan esille). Mutta silti voi samaan aikaan puhua aivan päinvastaista hetken kuluttua ja luvata muutosta. Jota ei tapahdu.
Mies panostaa juuri sen verran, että saa sinua roikotettua mukana. Varmasti deittailee muitakin samalla ja pitää sinua ikäänkuin varalla.
Muutenkin kannattaa kuunnella niitä omia tunteitaan ja vaistoaan. Varmaan jo tiedät itse jollain tasolla oikean vastauksen kysymyksiisi. Jos joku tyyppi esimerkiksi ahdistaa, kuten kirjoitit, niin se on itsessään jo riittävä syy lopettaa tapailu. Rakkauden ja ihastumisen kuuluu tuntua hyvältä ja tehdä iloiseksi, ei ahdistuneeksi.
Kuulostaa tutulta. Lopetin vastaavanlaisen suhteen tai miksi sitä sitten kutsuukaan. En jaksanut elää epävarmuudessa ja epätietoisena toisen tunteista. Kehotin miestä miettimään asiaa ja lopputulos oli se, että ei ole energiaa tapailuun. Ei kuulemma ollut kyse siitä, että olisi kyllästynyt muhun jne. Sama se, nyt vaan ärsyttää, kun mulla on tunteita sitä ihmistä kohtaan ja haluaisin päästä eroon ja eteenpäin.
Aloita uusi harrastus, äläkä vaan keskity mieheen vapaa-ajalla.
Ei ole varattu. Sen tiedän varmuudella.
Ap