Mitä tekee promoottori?
Välillä tuollaisia haetaan töihin, mutta itse työstä kerrotaan vain jotakin diipadaapaa. Mitään koulutusta ei edes tarvitse olla. Joten mitä nämä siis varsinaisesti tekevät? Ja onko palkka millainen?
Kommentit (6)
Samaa kuin moottori, mutta ammattimaisesti.
Järjestää megayhtyeiden stadionkonsertteja ja areenakonsertteja? Palkan luulisi olevan kohtuullinen... : )
Oikeastihan se tarkoittaa erilaisten tapahtumien järjestäjää, tuodaan vaikka joku ulkomainen bändi Suomeen esiintymään ja järjestetään konsertti. Konsulentti on se, mitä nuo kaupan "promoottorit" oikeasti ovat, mutta jostakin syystä harva haluaa mennä maistattamaan jotakin kauppaan konsulenttina, mutta promoottorin nimikkeellä siitä tuleekin hienoa hommaa, vaikka samat paistettavat siinä kupissa on tarjolla. Tai näytejakelija, ei kiinnosta mutta laitapa promoottori samaan hommaan nimikkeeksi niin jo on jono tulossa.
Maistattaja, tuote-esittelijä, näytejakelija. Pienellä palkalla satunnaista työtä. Opiskelijoiden suosiossa nuo hommat.
Itse olin promoottorina. Maistatin salaatteja ja palkkaus oli paska. Yhdestä maistatuksesta sain 0,60e.
Konsulentteja ja tuote-esittelijöitä. Maistattavat kaupassa milloin mitäkin ruokaa, jakavat ilmaisnäytteitä kauppakeskuksilla ja toreilla, tyrkyttävät mainoslappusia kaduilla, esittelevät esim. jotakin siivousvälinettä marketissa, tyrkyttävät puhelinliittymiä. Ei siis mitään rakettitiedettä, joten siksi ei vaadita mitään ihmeempiä koulutuksia. Palkka lienee kaupanmyyjän tasoa tai alle, varmaan 10e/h on aika lähellä. Omalla autolla olen monien nähnyt roudaavan kamoja edestakaisin, joten silloin pitäisi maksaa kilometrikorvauksetkin kun omaa autoa joutuu käyttämään, muutenhan roudailee firman tavaraa ilmaiseksi ja sellainen on tyhmää.