Palataanko Suomessa takaisin kultaiselle 80-luvulle jolloin kaikki tupakoi sisällä?
Oli jopa sohvia joissa paikka tuhkakupille. Otetaan iso harppaus takapakkia.
Kommentit (20)
Kielletään mielummin koko haitake kansanterveydellisistä syistä. Huomenna.
Sinkkumies
Tuskin, sillä typeryksiä (=tupakoivat) on koko ajan vähemmän. Mitä korkeampi koulutus- ja elintaso, sitä vähemmän tupakoivia.
Kiroileva ja tupakoiva nainen on seksikäs etenkin jos sillä on vielä kuselta tuoksuva karvainen pillu. Eipä näitä enää löydä mistään. :(
En tiedä mitään 80 luvusta koska synnyin 90 luvulla mutta minusta tupakoinnin voisi kieltää kaikissa taloissa kokonaan. Voisi laittaa vaikka talojen pihalle tupakkapaikan missä kaikki addiktoituneet voi käydä sitte sauhuttelemassa.
Oli sellaisia hauskoja tuhkakuppeja joissa keskellä olevaa tappia painamalla natsa pyörähti kupin sisälle.
helppo ratkaisu:tupakkakopit asuntoon myös
Tupakoivat ovat itsekkäitä ihmisiä, tulevat ulkona sauhuttelemaan mahdollisimman lähelle esim bussipysäkillä ja kauppojen eduistoilla. Ja olisi se kiva kesäpäivänä pitää parvekkeen ovea auki tai ikkunaa ilman että tarvitsee laittaa se kiinni jonki itsekkään tupakoivan takia mitkä ovat vähemmistö.
Jos ei saa polttaa parvekkeella eikä edes taloyhtiön pihalla niin polttavat parvekkeen ovella, liesituulettimen alla tai ikkunalla. Jos on siis omistusasunto. Ei kukaan lopeta polttamista jos joku määrää ja kieltää. Itse en polta mutta kannatan yksilön vapautta ja vastustan holhoamista ja kyttäämistä.
Vierailija kirjoitti:
Oli sellaisia hauskoja tuhkakuppeja joissa keskellä olevaa tappia painamalla natsa pyörähti kupin sisälle.
Niitä on vieläkin olemassa.
Se oli tosi idioottimaista, mietin jälkeenpäin , että kuinka olen ollu tyhmä. Poltin sisällä ja autossa lapsi kyydissä. Vieraita kun oli kaikki tupakoi ja kämppä harmaana savusta. Vaatteet haisi pahalle. Onneksi ymmärsin lopettaa tupakoinnin sitä en ole koskaan katunut.
Vierailija kirjoitti:
Oli sellaisia hauskoja tuhkakuppeja joissa keskellä olevaa tappia painamalla natsa pyörähti kupin sisälle.
Lapset tykkäsivät rämplätä niitä.
Vierailija kirjoitti:
Lähihuolttiksella haisi kahvi, tupakka ja tuore pulla kun sinne astui sisään.
Sinkkumies
Kyllähän siellä haisi pinttyny tupakka joka peitti alleen muut tuoksut!
Mikään ei haise niin hirveältä kuin sisällä tupakoiva ihminen. Niin kitkerä haju, että silmät vuotaa.
mun 80 luvun alussa rakennetun kerrostalon asunnon alkuperäisessä muovimatossa on vieläkin jälkiä kun sisällä vedettiin röökiä joiltain kaukaisilta asukkailta,röökin polttamia jälkiä
Välillä sitä tupakoimattomana toivoo että tupakoivat naapurit tukehtuu siihen tupakkaan joka kaunis päivä ja niistä pääsisi eroon. Kyllä se tupakointi on aika wt hommaa, asun vuokralla kerrotalossa suht halvalla alueella niin talossa asuu tosi paljon ihmisiä ketkä polttaa joten kyllä köyhyys on yhdistettävissä tupakointiin. En vain ymmärrä miksei ne köyhät persaukiset osta niillä rahoilla jotai hyödyllisempää. Jos he jättäisivät kaljat juomatta ja tupakat polttamatta niin siinä säästäisi tosi paljon rahaa kk ja vuodessa. Itse en polta enkä juo joten säästän hyvin rahaa ja ne voi käyttää muuhun.
Vierailija kirjoitti:
Mikään ei haise niin hirveältä kuin sisällä tupakoiva ihminen. Niin kitkerä haju, että silmät vuotaa.
semmonen tulee sitten naida puksuttelemaan sua yöllä takaapäin
^^ Miten sä voit asua siellä wt-sakin keskellä? Hah!
Ärsyttävintä on että vielä nykyäänkin saa polttaa sisällä jos vuorkasopimus on tehty niillä ajoilla kun vielä sai polttaa sisällä. En ymmärrä miten toi voi vielä olla 2017 mahdollista. Meillä alakerran naapuri polttaa sisällä koska on muuttanut sinne joskus vuonna nakki ja muussi, joten sitä ei voi estää. Tuoksuu heillä kotona varmaan tosi hyvältä kun sen haistaa rappukäytävään asti että siellä poltetaan sisällä. Aina kun joku kulkee ovesta niin ne savut kulkeutuu rappukäytävään. He vielä yrittävät pitää makuuhuoneiden ikkunoita auki polttaessaan mutta eivät tyhmät tajua ettei se savu lähde minkään pienen tuuletusikkunan kautta ulos. Siellä varmaan seinät kivan keltaiset ja muutenkin kämppä löyhää tupakalle, kiva korjausremontti siinä edessä tulevaisuudessa
Ainakin palomiehillä riittäis töitä.
Lähihuolttiksella haisi kahvi, tupakka ja tuore pulla kun sinne astui sisään.
Sinkkumies