Mitä mieltä veljeni käyttäytymisestä?
Olen 20 vuotias ja veljeni 18, asumme molemmat äitini luona, sanon jo aluksi että en kaipaa "muuta omaan kotiin" kommentteja, en muuta koska tykkään asua vielä kotona.
Kuitenkin, käyn koulussa ja töissä ja maksan oman elämiseni, toisin kuin veljeni. Hän ei tee mitään. Koulu loppui hänellä helmikuussa ja siitä lähtien on istunut kotona ja pelannut pleikkaria. Ei saanut kesätöitä, en edes usko, että haki tosissaan.
Mielestäni hänen pitäisi tehdä tarvittavat kotityöt sillä välin kun äitini on töissä ja minä koulussa/töissä. On mun mielestä tosi epäreilua, että hän saa kaiken "ilmaiseksi" nenän eteen tekemättä mitään.
Äitini hyysää poikaansa ja veljeni nakittaa hommat usein mulle. Tämä aika on automaattisesti pois läksyistäni.
Älkää saako kuvaa ettenkö haluaisi auttaa, kyse ei ole siitä vaan mielestäni järjestely on nyt epäreilu.
Up