Onko moni enää Facebookissa?
Työkaverit eivät enää puhu Facen juttuja, vaan Whatsuppia tai jotain sinne päin ja Instagramia. Minullekin on alettu taas puhua, kun aikaisemmin kaikki tieto oli ihmisten mukaan Facessa ja oli aivan hirvittävä ja joka kerta muistuttamisen arvoinen ponnistus tiedottaa mistään ulkopuolisille esimerkiksi mainitsemalla asiasta.
Kommentit (6)
Sosiaaliset mediat on tietojenkeruu/rahantekovälineitä. Ihminen jolla on sisältöä elämässä ei tuollaisia medioita käytä.
Kukaan fiksu ei tilitä koko maailmalle elämäänsä jossain naamakirjassa. Siksi vain keskenkasvuiset siellä koittavat päteä.
Viiskymppisistä vain puolet on siellä ja veikkaan, että se fiksumpi puoli ei ole.
Olen ollut FBssa vuodesta 2008, kyllä tänä aikana on sinne tullut huomattavasti enemmän kavereita kuin sieltä on lähtenyt. Muistan vaan 2 jotka ovat lähteneet lopullisesti, sellaisia jotka eivät juuri koskaan käytä FBa on tietysti enemmän. Osa on tullut "pakosta" kun vaikka harrastus- tai työporukan tai lapsen tarhan tai luokan vanhempien kommunikointia hoidetaan yksityisen FBryhmän kautta.
Minusta se on ihan näppärä tapa pitää yhteyttä, kuin joku kahvila jossa kaikki tutut käyvät. En asu Suomessa, joten en todellakaan jaksaisi soitella tai meilailla kaikille tutuille säännöllisesti vaihtaakseni kuulumisia jokaisen kanssa erikseen. Mies taas on vastoin omia odotuksiaan todennut sen näppäräksi tavaksi kommunikoida yhden työporukan kanssa, heillä on yksityinen ryhmä ja keskustelu työhön liittyen ja on sanonut että on selkeämpää kuin meilitse käytävä keskustelu.
Eihän FBssa ole kenenkään pakko olla, mutta siellä voi olla myös ilman että kertoo jokaisen aivastuksensa koko maailmalle ja päivittää kuulumisiaan 30 kertaa päivässä :) Itse käyn useimmiten kerran päivässä lukemassa kavereiden kuulumisia, mutta joskus menee monta viikkoa etten käy ollenkaan. Itsestähän se on kiinni miten sitä käyttää.
En ole koskaan sinne mennytkään ja lähipiirissäni on monia muita samanlaisia.