Monesti päivässä ruokit koiraasi?
Minulla on kaksi jo vähän vanhempaa koiraa, jotka ovat tottuneet syömään kerran päivässä. Luin yhdestä koirakirjasta, että vanhemmille koirille pitäisi antaa ruokaa useammin. Miten te muut teette? Koirani ovat nyt 9 ja 11 vuotiaat.
Kommentit (13)
Koira on nyt 7 vuotias ja annan illalla ruuan, syö yön aikana ja aamupäivällä omaan tahtiin loput. Pitää itse itsensä sopivassa kunnossa, ahneilla koirilla tämä ei tietenkään toimi. Nuorempana annoin kahdesti päivässä mutta alkoi itse skippaamaan toisen aterian.
Eikös siinä mene mahahapot sekaisin jos kerran päivässä syö... Syötkö itse vain kerran päivässä?
Ovatko koirat sopivassa painossa ja ikään nähden hyvinvoivia? Jos kyllä, teet ihan oikein, kunhan ravinto on laadukasta.
Meillä aikuiset koirat syövät useimmiten 2x päivässä, se on kai tavallisin tapa. Nyt meillä on iso, aktiivinen ja ahne 2v narttu sekä vanhempi, pikkuinen nirsoilijaneiti, molemmille sopii syödä aamuin-illoin.
Ihmisetkin pääsevät helpommalla, kun koirien rytmit ovat samat.
Mun koira on 9v. Saa ruoan kahdesti päivässä. Noin 12 tunnin välein.
Nyt 9v, syönyt aina kahdesti päivässä. Ensimmäisen kerran aamulla 7-10 aikoihin ja toisen kerran alkuillasta 15-18.
Koirani ovat 5- ja 7-vuotiaat ja syövät 2-3 kertaa päivässä.
Aivan. Inhimillistä ja miten itse syöt. Kai annatte 5 kertaa päivässä, ettei vaan ehdi tulla. Huoh. Koirahan on tosiaan sama asia kun ihminen. Googlailkaahan vähän miten sudet syö. Koirat ei enää niin lähellä sutta ole, mutta takuulla lähempänä kun ihmistä. Ruokintatiheys on kyllä vähän yksilöllistä näillä jalostuksella pilatuilla koirilla.
2 kertaa päivässä annan.
Kaverini jolla vetokoiria saavat ruokaa kerran päivässä. Joillekin se kerta päivään riittää ja toisille ei.
Vierailija kirjoitti:
Eikös siinä mene mahahapot sekaisin jos kerran päivässä syö... Syötkö itse vain kerran päivässä?
No en syö kerran päivässä, mutten ole kyllä myöskään koira.
Kerran päivässä syövät kunnon annoksen (iltapäivällä), eivät aamuisin ole koskaan vailla ruokaa. Toinen käy vain pissalla ja tulee takaisin nukkumaan ja toinen häipyy aamulla ulos päiväksi.
Koira syö kun sitä huvittaa, sen takia 1-2 kertaa päivässä annan ruokaa, riippuen siitä, onko syönyt entiset. Koiralle tulee ähky, sit nälkä, jos kerran päivässä syö, jonkun tutkimuksen mukaan koirat tykkää mieluummin napostella vähän kerrallaan, mutta usein. Pitää ainakin mun koiran kohdalla paikkansa.
Vierailija kirjoitti:
Aivan. Inhimillistä ja miten itse syöt. Kai annatte 5 kertaa päivässä, ettei vaan ehdi tulla. Huoh. Koirahan on tosiaan sama asia kun ihminen. Googlailkaahan vähän miten sudet syö. Koirat ei enää niin lähellä sutta ole, mutta takuulla lähempänä kun ihmistä. Ruokintatiheys on kyllä vähän yksilöllistä näillä jalostuksella pilatuilla koirilla.
Heippa ärsyyntynyt!
Mun tuntemani koiranomistajat ovat enimmäkseen oikein hyvin perehtyneet koiriensa _parhaaseen_ mahdolliseen hoitoon. Sudet syövät, kun saavat saalista tai löytävät haaskan, ja usein joutuvat paastoamaan, mutta miksi ihmeessä näitä kotisusia pitäisi kiusata, kun rodunmukaista laadukasta ruokaa on saatavilla? Voisin melkein lyödä vetoa, että meillä koiratkin syövät paremmin kuin esim. sinä. Tsemppiä!
Meidän koira on vielä pentu, 6 kk, ja annamme kasvattajan suosituksesta yhä kolme kertaa päivässä ruokaa. Koira on todellinen ahmatti (meillä on ollut saman rodun edustajia myös ennen) ja se söisi käytännössä ihan mitä vaan, millaisia määriä vain saisi.
Entiselle koiralle annoimme aikuisena ruokaa kahdesti päivässä ja se söi ensin rauhassa vähän ja kävi napsimassa myöhemmin lisää. Nykyinen koira taas rohmuaa kuppinsa tyhjäksi silmänräpäyksessä ja sille voi olla parempi antaa ruokaa aikuisenakin pienemmissä erissä.
Pidämme vielä ainakin muutaman kuukauden tätä kolmen aterian rytmitystä ja sitten siirrymme vähitellen kahteen. Toivottavasti pahin ahmiminenkin joskus loppuisi.
Kaksi ateriaa päivässä annan. Ikää koiralla 4v. Mun mielestä tuo kerran päivässä on jotenkin epäinhimillistä. :/