Saavatko miehenne tavata kavereitaan ja sukulaisiaan?
Itselläni on ollut vain yksi hyvä ystävä, enkä ole osannut enempää kaivatakaan. Siksi en ymmärrä, miksi miehellä niitä pitää olla monta ja kaikkia pitää säännöllisesti tavata. Osaan kyllä ilmaista mielipiteeni, kun puheita kaveri-illoista tulee.
Toinen on miehen sukulaiset, jotka asuvat kauempana kotoamme, muutaman tunnin matkan päässä. En tykkää, kun mies lähtisi kotiseudulleen, viipyen siellä useammankin päivän. Itse en halua lähteä, vaikka mukaan pyytäisikin. Oma suku asuu lähellä, sen mitä heidän kanssaan tekemisissä olen, joten aikuisen ihmisen olisi jo aika päästää menneistään irti.
Tiedän kai, että en toimi oikein mököttäessäni miehelle, kun hän ottaa nämä asiat puheeksi, mutta kai kaikilla saa mielipiteensä olla.
Kommentit (9)
Miksi ei saisi vaikka minä olisin asiasta mitä mieltä tahansa?
Eipä kyllä sinänsä ihme, että viipyy poissa useamman päivän.
Ethän ole tosissasi? Please, ethän?
Ei tosiaankaan saa tavata! Pidän mieheni häkissä sängyn alla ja päästän hänet uloskin vain talutushihnassa.
Jos olet tosissasi, en ihmettele jos miehesi pakkaa laukkunsa ja lähtee.
Omakin mieheni on tosi sosiaalinen ja suosittu, näkee kavereitaan koko ajan. Mulla ei ees oo kavereita tässä maassa ja kaupungissa missä nyt asutaan, mutta totta kai annan hänen mennä. Ei se edes "pyydä lupaa" multa ja miksi tarvitsisikaan?
Joskus meen mukaan mutta useinmiten en, on kiva että molemmilla on omat juttunsa.
Ei tule olemaan pitkä suhde kun alkaa toisen menoja rajoittamaan ja mikään ei ole ärsyttävämpää kun joku roudaa mukana muijaa tai äijää.
Omalla miesystävällä on vähän laajempi, kuitenkin tiivis kaveripiiri, mulla ei taas ole kuin pari "omaa" kaveria, joita heitäkin näen 1-2 kertaa vuodessa. Meillä homma meni niin, että mies otti mut alusta asti mukaan istumaan iltaa kavereidensa kanssa ja tutustuinkin heihin aika äkkiä. Pari hyvääkin kaveria olen porukasta saanut, sekä monta kivaa tuttavuutta ja olen kuulemma onnistunut tulemaan osaksi porukkaa hyvin. Joskus mies lähtee viettämään "poikien iltaa" ihan itsekseen, enkä todellakaan hingu mukaan.:D Porukalla on kuitenkin pari yhteistä harrastusta, jotka ei minua niin kiinnosta ja haluan tietenkin miehen viettävän aikaa kavereidensa kanssa itsekseenkin. Ei mun tarvitse aina olla nuuskimassa, mitä se tekee. Mutta tosiaan, paljon hengaillaan myös mun luona porukalla, tai käydään lössillä jossain.
Säälin miestäsi.