Miksi jotkut lihoo raskausaikana
Ja on lihavia vielä pitkään synnytyksen jälkeen - pahimmassa tapauksessa ikuisesti? Eihän raskaana ollessa edes kuulu syödä mitään epäterveellistä kuten karkkeja, leivoksia saati limsoja.
Mulle ei jäänyt grammaakaan extraa.
Kommentit (17)
Esimerkiksi mulla oli ensimmäinen kolmannes pahoinvointia, johon auttoi vain syöminen. Tällöin sain ne pari ylimääräistä kiloa. Toisella kolmanneksella alkoivat selkäkivut, jotka rajoittivat liikkumista. Painoa kertyi yhteensä raskauden aikana lisää 18 kg. Nyt 10 kk raskauden jälkeen painan saman tai vähän alle kuin ennen raskautta kiitos imetyksen, mutta vatsa edelleen pömpöttää ja näyttää että kiloja olisi kertynyt raskaudesta 3 -4 kg.
Ihmiset, jotka ovat kärsineet nesteen kertymisestä raskauden aikana tai esim. supisteluista, raskausmyrkytyksestä jne. painonhallinta on varmasti vaikeaa tai niillä, joilla imetys ei onnistu. Jos sulla on onnistunut helposti kaikki se ei tarkoita, että kaikilla muilla olisi asiat samalla tavoin. Hassua, ettet osannut sen verran myötäelää muiden naisten tilanteita, jos itselläsikin kerran lapsia on.
Tuli liikuttua vähemmän kun jouduin liikuntakieltoon 4,5kk kohdalla murrettuani jalkapöytäni (hevonen astui jalalle). Lisäksi turvotus ja nesteen kertyminen. Näytin joltain valaalta loppuraskaudesta. 4kg jäi synnärille ja sen jälkeen vähitellen poistui turvotus jota oli tullut nesteen kertyessä ja jäljelle jäi 6kg jonka pudotin kylle hetkessä, mutta kiinteydyin vasta vajaassa vuodessa synnytyksestä. En saanut heti alkaa liikkumaan ja senkään jäljeen ei täysillä kiitos hätäsektion ja vatsalihasten erkaneman. Mutta kiva, että sulla ei ollut komplikaatioita ja sait heti välittömästi lapsen synnyttyä kaikki pois, olet parempi ihminen.
Vierailija kirjoitti:
Lähtisi mukulan kanssa äidilleen tai vit ihan sama minne menisi jos rupeaisi lihomaan.
Älä sure, kenenkään ei ole pakko hankkia lapsia, ei edes sinun.
No mulla on aina vatsa toiminut monta kertaa päivässä, sitten semmoiset 9kk ajan kerran viikossa. Tämän lisäks vielä melkein 3kk täys liikkumiskielto ennenaikaisuuden uhan takia, että kyllähän alkoi painoa kertyä vaikka ruokavalio aivan samanlainen kuin ennenkin.
Katsos, kun kaikki eivät ole samanlaisia.
Mutku nää geenit ja tää masulapsi halus aina lihiksii ja suklitsii.
Ei mullakaan kolmen lapsen odotus tai imetysaikana ole paino noussut (tietty lapsi ja lapsivesi mut ne lähti synnytyksessä). Enkä ole pystynyt selän takia liikkua ollenkaan ja vieläpä herkuttelen aika paljon. Mut muuten syön kotiruokaa ja arkiliikuntaa on normaalisti.
Silti en ole äimistellyt miten toiset lihovat. Vaikka syynä olisi puhdas laiskuus niin kyllä mä senkin mielelläni suon äidille joka elää usein vailla yöunia, omaa aikaa jne. Kukin tallatkoon tyylillään.
Olen oksennellut neljän raskauden läpi, voin huonosti 24/7. Huonoon oloon auttoi vain jatkuva ruoan puputtaminen. Kaikki kilot tiputin imetyksellä. Viimeisen jälkeen painoin 54 kg.
En tajua miten joku voi liikkua/voida hyvin raskaana? Itse voin niin huonosti koko ajan, ettei mistään tullut mitään.
Koska jotkut naiset syö aivan liikaa kaloreita eivätkä pidä huolta terveydestään.
Ja sitten syyttävät lihomisestaan raskautta vaikka se johtuukin omasta ahmimistaan.
Raskaana ollessaan vauva tarvitsee monipuolisen ruokavalion ja tarpeeksi vitamiineja, eikä mitään rasva tai sokerimättöjä.
Jaa. Keksin aika montakin syytä näin ihan lonkalta aina liiallisesta syömisestä liikkumisen vaikeuteen. Siihen taas en äkkiseltään keksi syytä, miksi ap tarvitsee nostatusta itsetunnolleen näin av-palstan kautta. Kuinka huonosti ihminen voi, jos tuntee tarvetta tällaiselle aloitukselle?
Mulle jäi 8 kiloa useiksi vuosiksi. So? Hormonitoiminta ainakin muuttuu raskauden aikana, kaikki mikä aiemmin kertyi lähinnä vyötärölle menikin reisiin, käsivarsiin ja lantiolle. So what? Paljon terveellisempää, mutta tuntui, että kaikki ruoka tarttui raskauden aikana minuun kuin liisteri. Se on vain terveen merkki. Ole sä ap sairas riuku aivan rauhassa, mun bmi oli silti kokoajan normaalipainossa.
Toiset ovat geneettisesti alttiimpia lihomaan ja nestettä voi kertyä (itse sain lievän raskausmyrkytyksen, kun odotin ensimmäistä; 25-vuotiaana). Painoin 2 viikon kuluttua kymmenen kiloa enemmän kuin ennen raskautta. Tein pitkiä, yli tunnin kävelylenkkejä ja uin yhteensä n. 3-4 tuntia viikossa sekä pienensin ruoan määrää, saatoin liikkua näin paljon kiitos ex-anopin ja ex-miehen. Kaikki eivät pääse esim. uimahalliin useita kertoja viikossa. Kymmenen kuukautta myöhemmin painoin 62 kiloa ( olen 170 cm, enpä ole tuota vähempää aikuisena usein painanut, olen harteikas, yhtä leveät hartiat kuin lantio. Eli laihduin 80 kilosta 62 kiloon). Oli kovan työn ja tuskan takana. Sitten sain typerän kommentin, olenko ottanut silikonit, kun vyötärö on niin hoikka verrattuna rintoihin. Ei ole tosiaan ollut tarvetta, rinnat ovat isot ihan luonnostaan. En ole sen parempi kuin muutkaan äidit, jotkut miehet eivät varmaan suostu jäämään lapsensa kanssa tunniksikaan yksin ja sitten haukkuvat lihonutta vaimoaan.
Mä oon ainakin lihava synnytyksen jälkeen, koska olin lihava jo ennen raskautta. Raskauskiloja tuli esikoisesta 12 ja synnärille jäi 17kg, toki vastaantuleville saatoin näyttää siltä, että kaikki raskauskilot ovat yhä vielä kropassa vaikka olin yhden vaatekoon pienempi kuin moneen vuoteen. Imetys ei sitten vienyt grammaakaan koko vuonna vaikka päivittäin kävelin/hölkkäsin 10-15km vaunulenkkejä. Takapuoli kyllä kiinteytyi.
En ymmärrä miten jotkut voivat laihtua imettämällä vaikka sanojensa mukaan puputtavat suklaata levyllisiä kerrallaan!
Minä olin synnäriltä päästessä hoikempi kuin ennen raskautta. Lihoin vasta vauvavuonna.
Vierailija kirjoitti:
Minä olin synnäriltä päästessä hoikempi kuin ennen raskautta. Lihoin vasta vauvavuonna.
Hei mulla ihan sama! Ei ollut yhtään ruokahalua raskaana ja synnärille jäi 11 kg nesteitä ja muuta roipetta. Imetys kun käynnistyi, alkoi loppumaton nälkä ja lihoin 4 kg. Ne lähti onneksi kun imetys loppui kokonaan vuoden jälkeen. Maha jäi kuitenkin aika löllöksi, iho ei enää kiristä läskiä tiukaksi.
Lähtisi mukulan kanssa äidilleen tai vit ihan sama minne menisi jos rupeaisi lihomaan.