Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Jos työttömät keskittyisivät keskustelupalstoilla valittamisen sijaan työnhakuun ja verkostoitumiseen niin ehkä niitä töitä joskus löytyisi

Vierailija
14.04.2017 |

Olen huomannut sellaisen ilmiön, että aina kun jossain julkaistaan uutinen tyyliin "Tarjolla työpaikka X, muhkea palkka, hakijoista pulaa", niin jutun kommenttiosioon kertyy valtava määrä kyynisiä työttömiä selittelemään ties minkälaisten tekosyiden varjolla miksi ko. työ ei sopisi heille ja kuinka paikkaa ei kannata hakea. Onko ihmekään että eivät työllisty kun asenne on aina tämä? Ja tiedän toki, että työpaikkoja ei riitä kaikille, mutta turhan ruikuttamisen voisi silti lopettaa ja sen sijaan keskittyä niiden hakemusten viilaamiseen ja suhteiden luomiseen, jotta se valinta joskus kohdistuisi omalle kohdalle.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
14.04.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Johtuisko siitä että ne lehtien mainostamat 6000€/kk "unelmapestit" on yleensä jotain hammaslääkärin tms. paikkoja. Sellaseen kun onkin joka sukankuluttajalla pätevyys.

Vierailija
2/5 |
14.04.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

"Ehkä", "joskus"

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
14.04.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi lyöt lyötyjä? Mitä saat tuosta hurskastelusta?

Vierailija
4/5 |
14.04.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nuo "Palkka 7000 euroa, hakijoista pulaa" -jutut on tehty vain työttömien syyllistämiseksi. Viimeksihän tuollaisessa uutisessa oli pula ylilääkäreistä. Mitä luulet, irtoasiko näin IT-tradenomin papereilla ylilääkärin paikka? Mites oma koulutuksesi, irtoaisiko ylilääkärin paikka?

Kokoomus on täynnä psykopaatteja, jotka haluavat alentaa työttömyyskorvauksia saadakseen ihmisiä pienellä palkalla töihin. Ja voitot valuisivat luonnollisesti veroparatiiseihin ja psykopaattipomojen bonuksiin.

Vierailija
5/5 |
14.04.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tykkään noista ylilääkärin/erikoislääkärin hommista. Yksikään fiksu ihminen ei ota tollaista pestiä vastaan sillä vastuumäärällä jollain peräkylällä jossa menee koko elämä hukkaan. Ja se palkka ei oikeasti ole mitään verojen jälkeen.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi yksi viisi