Lihava ystäväni on todella itsepintainen syöjä vaikka yritän auttaa esimerkiksi asettamalla herkkukipot aina kauemmas
Minulla on tosi lihava ystävä jota olen yrittänyt auttaa laihtumaan niin että siitä suurta numeroa tekemättä asettelen hänen lähelleen aina terveellisiä ruokia ja rasvaiset ja lihottavat niin että joutuu pyytämään tai näkyvästi kurottelemaan. Mutta ei ole auttanut hän on todella itsepintainen ja hakee vain ne herkut itselleen ja salaatit jää syömättä. Todella turhauttavaa.
Kommentit (7)
Siinä mielessä ihan tomiva juttu että usein lihavat syövät ajattelematta jos kulho herkkuja on lähellä.
Onko se pyytänyt apua sulta? Rasittavia nämä hyvää tarkoittavat auttajat. Kaveripiirin turn-off
Vierailija kirjoitti:
Siinä mielessä ihan tomiva juttu että usein lihavat syövät ajattelematta jos kulho herkkuja on lähellä.
Pätee kyllä herkuille persoon ihmiseen ihan painosta riippumatta. Jos leffaa katsellessa kaataa itselleen kulhoon kokonaisen ison sipsipussin ja syö siitä sipsinhimoonsa puolet jo leffan ensimmäisen puolituntisen aikana, minkä jälkeen ei enää varsinaisesti tee mieli lisää, niin kummasti sitä pienen tauon jälkeen käsi taas käy kulhossa kun ne nyt vain sattuvat olemaan siinä.
Mutta AP:lle sen sijaan, että yrittää olla "ovela" ja salalaihduttaa kaveriaan "tekemättä asiasta sen suurempaa numeroa", suosittelisin olemaan tekemättä ystävän lihavuudesta minkäänlaista numeroa. Lihava tietää itsekin olevansa lihava, ja paras ja kestävin muutos lähtee aina ihmisestä itsestään. Siihen ei auta niin tsempit kuin haukutkaan jos ei itseltä motivaatiota löydy, todennäköisemmin alkaa vain vituttamaan ja tekee mieli ahtaa ruokaa naamaansa entisestään.
Onkohan kaverin paino pudonnut hyvin?
Onko kaverisi pyytänyt apuasi laihdutukseen? Pyrkiikö hän edes laihduttamaan? Minkälaisissa tilanteissa te ruokailette yhdessä? Olisiko mahdollista olla tarjoamatta niitä rasvaisia ja lihottavia ruokia ollenkaan, vai onko nämä tilaisuudet aina juhlatilanteita, joissa on paljon ihmisiä ja epäterveelliset tarjoilut ikäänkuin kuuluvat asiaan?
Älä tarjoa herkkuja. Vain niitä kasviksia vaikka kevyen dipin kanssa ;D
Jos toisen lihavuus kerta on ongelmasi
Ai taas tää provo. Ei naurattanut ekalla kerralla, eikä naurata nytkään.