Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Voih, kun olisi töitä

Vierailija
04.04.2017 |

Yleislääkäreistä, ylilääkäreistä ja erikoislääkäreistä on kova pula monilla alueilla. Tämä pätee myös Turussa.

Kaupungissa on näiden ammattien suhteen niin sanottu pullonkaulaongelma.

Tällä tarkoitetaan tilannetta, jossa työvoiman puute paikallisilla työmarkkinoilla muodostuu esteeksi toimipaikkojen tai toimintojen laajentumiselle.

Terveysalan ammateissa yleensäkin on työpaikkoja tarjolla.

Sairaanhoitajillekin olisi suurempaa kysyntää Turussa.

Laivanrakennuksen suuret tilaukset näkyvät myös selvästi ammateissa, joissa on pulaa hakijoista.

Kova tarve on myös lastentarhanopettajille. Työvoiman puute on niin huutava, että se on päiväkodeille kasvun este.

Tämäkin ilmenee uusimmasta, viime viikolla julkaistusta ammattibarometrista. Siinä TE-toimistojen ammattilaiset arvioivat yli 200 keskeisen ammatin kysyntänäkymiä puoleksi vuodeksi eteenpäin.

Työvoimapula näkyy Turussa myös rakennusalalla, kuten muuallakin varsinkin Etelä-Suomessa.

Rakennusalan työnjohtajiksi hakevista on Turussa paljon pulaa. Lisää tarvittaisiin myös rakennusinsinöörejä.

Kysyntää olisi myös esimerkiksi betonirakentajile ja raudoittajille sekä kirvesmiehille ja rakennuspuusepille.

Erikoisuutena voidaan mainita monesta muusta kaupungista poiketen, että Turussa tarvittaisiin lisää hakijoita postinkantajiksi ja -lajittelijoiksi. Myös sanomalehtien jakajille on työtä.

http://www.iltalehti.fi/tyoelama/201704032200096072_tb.shtml

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
04.04.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei pysty, pitää herätä aamulla ja saan samat jo tukina ja loput teen pimeänä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi seitsemän kuusi