Kumpi sinua inhottaa enemmän kodissa? Likaisuus vai sotkuisuus?
Likaisuus: ovenkahvat ja hanat kuivuneiden ruuanjämien ja tahman peitossa, lattialla kiviä, raparoiskeita, tahmaa, ruokatahroja. Kaapinovet lian peitossa. Haisevat tekstiilit märkinä mytyssä.
Sotkuisuus: lattialla vaatteita, purkkeja, kaikki sikinsokin väärissä paikoissa.
Kommentit (8)
Omassa kotona sotkuisuus. Likaisuuden siivoa nopeasti, mutta kun tavarat on hujan hajan niin siivoamisessa menee aikaa.
Toisen kotona sitten meneekin toisin päin eli likaisuus.
Melko mustavalkoinen asetelma tuosa luettelossa.
Eikö jokin neutraalimpi välimuoto olisi löytynyt?
Miestäni ei haittaa yhtään, vaikka pölypallerot pyörisivät jaloissa ja vessa haisisi. Mutta annas olla, jos jätän vaikka kirjan pöydälle hetkeksi, niin johan järkkyy maailma sijoiltaan. Pahimmillaan hän käy "siivoamassa jälkeni" jo ennen kuin ehdin tehdä sen asian, mitä varten tavarat esiin otin.
Noh, meillä ei olekaan sotkuista koskaan. Siinä on se hyvä puoli, että sen likaisuuden siivoamisen voi aloittaa saman tien, ei tarvitse ensin järjestellä kamoja.
Valitettavasti nuo kaksi menevät usein käsi kädessä. Olin pari vuotta sitten kaverin kanssa tän kaverin ystäväperheellä yötä ja minut majoitettiin lastenhuoneeseen. Lattia oli täynnä leluja ja legoja, vaikka laatikot olisi löytynyt molemmille. Perheellä oli myös koira, joten kaiken seassa pölisi karvaa. Yöllä tuli kylmä ja ajattelin sulkea tuuletusikkunan, mutta se ei sulkeutunut. Syyksi osoittautui ikkunan väliin jäänyt puoliksi syöty käpristynyt juustoleipä.
Yleensä nämä kulkevat tiiviisti käsi kädessä.
Sotkuisesta kodista ei pääse siivoamaan likaa pois. Toisaalta kyllä puhtaaseen kotiinkin voi tulla äkkiä sotkua varsinkin lapsiperheessä.
Omassa kodissa likaa sietää paremmin kuin muualla, koska se on "omaa", sotku tekee hermostuneeksi.
Mutta muualla toisin päin.
Kaikki mikä aiheutuu ihmisen toiminnan tuloksena.
Likaisuus. Sotku voi syntyä ihan hetkessä viikkosiivouksenkin jälkeen, saati sitten jos sattuu kiireisempi viikko eikä ehdi/jaksa järjestellä tavaroita paikoilleen normaalisti.