Miksi vastaajaan on niin vaikea jättää viestiä?
Olen nyt kaksi kertaa yrittänyt saada henkilöä kiinni, mutta menee aina vastaajaan. Tiedän, että olisi viisasta jättää siihen viesti, mutta ei vaan kykene! Miten siihen puhuminen on niin hölmön tuntoista??
Jätättekö te koskaan niihin viestiä?
Kommentit (2)
Ennen en, mutta nykyään jätän. Ei siihen tarvitse sen kummemmin mitään runoilla, vaan voi sanoa vaikka että "Mirja tässä moi, taidankin ottaa yhteyttä myöhemmin" tai "Soittelen huomenna uudelleen, terv Mirja" tai miksei "Soitatko Mirjalle, moi!" Ja tiedonanto ykskertaisesti vain "Menen tänään mökille, Mirja" Mulle oli vaikeaa miettiä mitä sanon noin yhtäkkiä ja kun tiedän kuinka hirveältä ääneni kuulostaa. Tuo on vähän kuin esitelmän pito luokan edessä.
Todella harvoin. Tuntuu typerältä höpistä itsekseen. Lisäksi ihmiset yleensä soittaa joka tapauksessa perään, vaikka vastaajaan olisi jättänytkin viestin. Kun olisi kuitenkin kohteliasta jotenkin kuitata saaneensa viestin.