Erikan 72-vuotias POIKAystävä. Poika?
On irvokkaan huvittavaa, että nykyään keski-ikäiset ja vanhukset, jotka ovat toisena osapuolena seurustelusuhteessa, ovat rahvaan kielenkäytössä poikaystäviä tai tyttöystäviä. Ja tietysti median kielenkäytössä.
Mistä tämä kertoo? Ikuisen nuoruuden tavoittelustako? Kertooko se siitä, että eletään vanhenemisen pelossa? Minusta poikaystävä ja tyttöystävä ovat sanoja, joita voi käyttää alle kaksikymppisistä; 20 ikävuoden yläpuolella ollaan jo miehiä ja naisia, ja oikeat termit ovat silloin miesystävä ja naisystävä.
72-vuotiaasta Dannystä puhutaan nuoren Erikan poikaystävänä. Tietääkö kukaan, onko ikinuori/ ikavanha melkein 100-vuotias Aira Samulin kenenkään tyttöystävä? Nimittäin niinkin kornia juttua voisi kuvitella kuulevansa!
Itse olen yli viisikymppinen mies, mutta en koskaan voisi kuvitellakaan käyttäväni naisestani sanaa tyttöystävä, koska hänkin on yli viisikymppinen. Hän on naisystäväni. Ikä ei ole mielentila. Ikä on ikä.