Narsisti mies. Kerronko uudelle tyttöystävälle?
Vai mitä teen?
Miehen lähisukulaiset eivät aijo puuttua asiaan. Mies on väkivaltainen sekopää joka käyttää naisten rahat, pilaa luottotiedot, alistaa, ei päästä kotoa mihinkään ja jopa puukotti ystävääni.
Ikävä kyllä tämä mies on myös sukulaiseni. Erittäin sovinistinen, mutta tavallaan myös hauska huumoriveikko, johon naiset lankeavat kerta toisensa jälkeen.
Kaksi lasta, joista kummastakaan ei ole ollut kiinnostunut sen jälkeen kun nämä lasten äidit ovat karanneet tämän miehen luota.
Nyt näyttää taas uuden morsiammen kanssa reissaavan työtön mies pitkin maailmaa ja senhän tietää kenen laskuun ne matkat menee. Muuttanut naisen luo vaivihkaa jo varhaisessa vaiheessa ihan parin viikon tuntemisen jälkeen.
Nyt ollaan siinä tilanteessa kun kukkia ja illallisia vielä tarjotaan :(
Pelottaa. Aina kaikki luulee miehen muuttuneen, kun eivät muista miten hän AINA alussa vie niitä ruusuja..
Kommentit (13)
Miten voin kertoa itselleni tuntemattomalle naiselle? Laitanko kirjeen vai mitä?
Ystäväni ei uskalla puuttua asiaan ja toisen lapsen äiti elää edelleen niin, ettei kukaan meistä sukulaisista tiedä edes asuinpaikkakuntaa, koska pelkää jonkun kertovan sen tuolle hullulle. En tiedä miten saisin hänen lähisukulaisensa kertomaan ja lopettamaan tuon sairaan puolustelun.
Sisaruksensakin ovat muka autuaan tietämättömiä asioista, kunnes se jätkä on taas hakannut uuden naisen sairaalaan..silloin sitä kyllä tarjotaan auttavaa kättä, mutta yhtään aijemmin eivät viitsi kertoa.
Mielestäni he ovat hiljaisia hyväksyjiä.
-ap
Hei ap, kerro todellakin tyttöystävälle miehen taustoja. Pelastat sillä hänen elämänsä. Todennäköisesti hän ei usko sinua kun on miehen lumoissa ja mies näyttänyt liioitellun parhaat puolensa mutta hänelle jää kuitenkin varoituksesi mieleen ja voi peilata kertomaasi miehen käyttäytymiseen ajan kuluessa ja irroittautua helpommin.
Itselleni kävi noin, seurustelin miehen kanssa josta hänen oma äitinsä varoitti minua ja olen siitä hänelle kiitollinen vaikka alkuun myhäilinkin hänen sanoilleen mutta totuus alkoi paljastua hyvin pian ja oli sillä tietopohjalla helppo tehdä ratkaisu, tarkkailla hänen käyttäytymistään siinä valossa mikä minulle oli kerrottu eikä tarvinnut alkaa miettimään omien ajatusten todenperäisyyttä ja sitä kuvittelenko vain itse kaiken koska narsisti osaa ajatukset sekoittaa aivan täydellisesti.
Aivan sama, kerrotko vai et: SINÄHÄN olet se 'stalkkaava, rahanahne ja mustasukkainen narsisti-exä'. Kuvitteletko oikeasti, että miehen nyxä uskoisi SINUA?! Miehellähän oli varmasti syynsä jättää SINUT!
(Senkin säälittävä pihtari...!!)
Kokemusta on.
Vierailija kirjoitti:
Aivan sama, kerrotko vai et: SINÄHÄN olet se 'stalkkaava, rahanahne ja mustasukkainen narsisti-exä'. Kuvitteletko oikeasti, että miehen nyxä uskoisi SINUA?! Miehellähän oli varmasti syynsä jättää SINUT!
(Senkin säälittävä pihtari...!!)
Kokemusta on.
Nojaa exää se ei saa minusta, eli serkustaan tekemälläkään :D
-ap
Jätä mies rauhaan! Miltä sinusta tuntuisi, jos hän selittäisi sinusta asioita nykyisellesi!
Turha kertoa. Mikäli suhde on vasta alkuvaiheen huumassa, kuulostaa sun kertomasi asiat vain mustamaalaukselta. "Ihanaa, viatonta miestä syyttä morkataan, koska muut on vain mustasukkaisia ja kateellisia".
Sinuna sanoisin jotakin tyyliin, että "muista, muhun voit ottaa aina yhteyttä oli asia sitten minkälaista vaan. Hyvää tai huonoa. Minä kuuntelen ja autan kyllä jos joskus apua tarvitset. Muhun voit luottaa".
Se pitää tosin sanoa melko neutraalisti, ettei mies pääse väliin muokkaamaan sisältöä.
Jos olisin tuo uusi nainen niin haluisin tietää tämmöisistä taustoista piakkoin, helpompi se on alussa lähteä.
Vähän ristiriitainen juttu. Tavallaan olisi oikein kertoa, jos siitä on apua. Toisaalta voitko ottaa tämän miehen elämän seuraamisen loppuelämän tehtäväksi. Ja naisellakin pitäisi jo hälytyskellot soida, jos mies käyttää jo heti taloudellisesti hyväksi.
Minullakin tällainen tuttu. En ymmärrä mistä naisia aina riittää. Kaikki varoitusmerkit on näkyvillä, jos niitä haluaa katsoa. Päätin että jos naisten mukana tulee lapsia juttuun mukaan, niin teen ainostaan lasun, jos kuulen esim. väkivallasta. Muuten en asioihin puutu.
Kerro pian.