Mitä tarkoittaa "pilkettä silmäkulmassa"?
Eli mitä se käytännössä tarkoittaa jos joku kuvailee toista/itseänsä että on "pilkettä silmäkulmassa"? :) Minkälaiseksi te kuvittelette ihmisen josta kuulette ko kuvailun?
Kommentit (17)
Vierailija kirjoitti:
Eli mitä se käytännössä tarkoittaa jos joku kuvailee toista/itseänsä että on "pilkettä silmäkulmassa"? :) Minkälaiseksi te kuvittelette ihmisen josta kuulette ko kuvailun?
Hakannut halkoja ja saanut siinä silmäänsä vähän jotain. Yleensä kannattaa käydä näyttämässä lääkärissä, voi se pilke jäädä jumiin ja mädäntyä. En seurustelisi ihmisen kanssa joka kehuskelisi moisella välinpitämättömyydellä. 🤔
Ihminen, joka flirttailee katseella. Eli tunne heijastuu katseesta.
Valmis irtoseksiin. Tai ainakin antaa ymmärtää olevansa.
Naisesta puhuttaessa.
Elämä alkaa siitä kun isällä on se.
Tuollaisen sanoja tarkoittaa kehuskella sillä, että on rento huumorityyppi. Minulle tuo sanonta ei tarkoita ihan niin hyvää. Liian moni pilkettä silmäkulmassa -tyyppi on näitä, jotka piikittelevät muita, ja se on sitten heidän mielestään huumoria.
Pilke = klapi = kotitalouskokoiseen tulipesään (liesi, kiuas jne) sopiva polttopuu.
Parhaimmillaan sitä, että hän saa ihmiset ympärillään hyväntuulisiksi ja hymyilemään.
Vierailija kirjoitti:
Tuollaisen sanoja tarkoittaa kehuskella sillä, että on rento huumorityyppi. Minulle tuo sanonta ei tarkoita ihan niin hyvää. Liian moni pilkettä silmäkulmassa -tyyppi on näitä, jotka piikittelevät muita, ja se on sitten heidän mielestään huumoria.
Joo. Asian voisi kiteyttää niin että hyvä tyyppi jos muut puhuvat hänestä sellaisena, totaali-idiootti jos itse kuvailee itseään sellaiseksi.
Vähän niinkuin "rempseä". Toisesta puhuttaessa tarkoitetaan yleensä hyväntuulista eläväistä naista, itseään moiseksi kuvailevat ovat järjestäen niuhoja siiderivalaita.
Metsurin silmäkulmassa pilkettä,koska ei käyttänyt suojalaseja,kun hakkasi puita kirveellä.
En tiedä, millainen on ihminen, joka kuvailee itseään noin. Vaihtelee varmaan.
Mutta enhän ole ainoa, joka huomaa joskus hetken, kuinka jollain on "pilkettä silmäkulmassa"? Sellainen nähtävissä oleva väläys silmissä, juurikin varmaan niin, että jokin tunne heijastuu silmiin asti. :D Tämä siis positiivisessa yhteydessä.
mvlehti(piste)net2017/03/18/pedaripersu-jari-lampi-on-holtiton-spermalinko-jatti-vaimonsa-10-lapsen-jalkeen-ja-teki-taas-lapsen/
mvlehti(piste)net/2017/03/17/karsamaen-kunnanvaltuustossa-istuu-pedofiilipersu/
mvlehti(piste)net/2017/03/17/persujen-pedofiilikuntavaaliehdokas-jari-lampi-hakkasi-vaimoaan-ja-lapsiaan/
Tyylikkäästi flirttaileva. Minustakin on vähän hölmöä kuvailla itseään aloituksessa mainitulla tavalla. Se liittyy enemmän hetkiin.
Ihminen, joka hymyilee silmillään ja joka näyttää siltä, että aikoo tehdä jonkun kepposen (tämä hyväntahtoisesti, ei ollenkaan ylimielisesti). Tulee mieleen iloinen ihminen, joka ei ota itseään tai elämää turhan vakavasti. Vähän kyllä erikoista kuvailla itseään noin, mutta minulla tulee kyseisestä sanasta positiivinen mielikuva.
Pilkettä silmäkulmassaan omaavat tyypit ovat ihania, usein rentoja.
Haluaa kevyen, tai avoimen suhteen jossa on paljon seksiä. Flirttailee paljon ja kaikille.
Esim. Bruce Willis on mies, jolla on pilkettä silmäkulmassa.