Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Oireita vähäteltiin terveydenhuollossa -vertaistukiketju

Vierailija
28.02.2017 |

Onko oireitasi/läheisesi oireita vähätelty terveydenhuollossa? Onko lääkäri sanonut oireiden olevan kuviteltuja tai liioiteltuja? Millaista tylyä kohtelua olet kokenut/läheisesi on kokenut terveydenhuollossa?

Jäin pohtimaan asiaa, kun perusterveenä sain sairauskohtauksen ja lääkäri epäilee minun saaneen koko kohtausta, koska asun yksin ja kukaan ei ollut näkemässä asiaa.

Ap

Kommentit (11)

Vierailija
1/11 |
28.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kilpirahasen vajaa toiminta oireet vahvasti päällä, mutta veriarvot viitteitä. Ei sulla oo vaijista . Kaksi tk lääkäriä ja yksi keskusairaalan erikoislääkäri sano ettei oo. Niinpä yksityiselle ja sieltä avun saaneena hiljalleen elämään palanneen. .

Vierailija
2/11 |
28.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Laitettiin raajan lihaskuntotestiin vaikka oli luu kahdessa osassa. Oletus oli että jännevamma.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/11 |
28.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Näitä kokemuksia on niin monta, sekä itsellä että lähipiirissä, että yritän uskotella itselleni että vika on vaan tän alueen julkisen sairaanhoidon puolella, ja ettei muualla voi olla tällaista. Aivoverenvuotopotilasta hyppyytettiin rajujen oireiden kanssa ties missä hammaslääkäreillä ja sitten olikin pitkä teho-osastokeikka ja monta leikkausta.

Pienen lapsen virtsatietulehdukseen ei uskottu, seurauksena munuaistulehdus, joka sekin olisi jäänyt huomaamatta ellen olisi väkisin vienyt seuraavana päivänä uudelleen lääkäriin.

Toisen lapsen hengitysvaikeudet kuitattiin "flunssana" ja vasta neljäs kertä päivystyksessä, kun lääkäri oli vuorossa vaihtunut, sai aikaan vauhtia, ambulanssilla tuhatta ja sataa sairaalaan, jossa ovella jo lääkäri ja hoitaja vastassa, hapetus oli romahtanut.

Vaikeat rytmihäiriöt kuitattiin mielikuvitukseksi ja/tai masennukseksi, oli sit aika mielenkiintoista kun väännön jälkeen lopulta tutkittiin ja vikaa olikin aika isosti ja vaati lääkitystä.

Ja tässä vasta huippu, samantyyppisiä juttuja monta..

Nykyään suorastaan pelottaa sairastua, onneksi täälläkin muutama hyvä lääkäri, ptää vaan sitten toivoa et ne sattuis kohdalle, silloin kun yleensä saa ihan hyvää hoitoa.

Ja kyllä, valitukset sun muut on tehty, virheet sairaalan puolelta myönnetty, mutta koska henki on säilynyt ja pysyviä vammoja ei ole onneksi jäänyt, se on ollut vaan se pahoittelu + ainakin yhdessä tapauksessa lääkärille joku huomautus, ei mitään muuta.

Vierailija
4/11 |
28.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla on siellä diagnoosi masennuksesta muutaman vuoden takaa, joten en saa enää mitään apua mihinkään julkisella puolella. Viimeksi viime vuoden puolella yritin käydä hakemassa apua silmätulehdukseen, niin lääkärin ensimmäinen lause oli "MT-ongelmaa".

Menin yksityiselle ja sain sieltä voiteen. En enää koskaan käy kunnallisessa terveydenhuollossa.

Vierailija
5/11 |
28.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hammaslääkäri hioi mun alaetuhampaista kiilteen pois, niin että se hammasluu näkyy nyt läpi. Tein valituksen, mutta ei joudu vastuuseen. En pysty enää juomaan mitään kylmää, enkä syömään mitään kuumaa.

Vierailija
6/11 |
28.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Menin kovien pääkipujen ja käden vapinan takia päivystykseen. Puhtaan tietokonetomografian, verikokeen ja aivosähkökäyrän perusteella lääkäri leimasi luulosairaaksi, joka kuvittelee olevansa sairas. Magneettikuvassa löytyi sitten ms-tauti.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/11 |
28.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Korkea senkka, joten lääkärin mukaan nivelrikko. Oikea verikoe toisen lääkärin ehdotuksesta ja erittäin vaikea syöpä löytyi.

Vierailija
8/11 |
28.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Menin gynelle vatsakipujen takia, käski normaalipainoista laihduttamaan jotta kivut häviäisivät. Seuraava lääkäri oli onneksi viisaampi ja määräsi allergiatesteihin, joista löytyi syy kivuilleni.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/11 |
28.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulle oltiin tosi tylyjä sairaalassa, kun olin päivystyksessä pääkipujen, näköhäiriöiden ja raajan nykimisen takia. Makasin ja nukuin. Buranaa ei särkyyn annettu, vaikka pyysin. Sen sijaan tyrkytettiin pamia ja sitä annettiinkin liuoksena minulta kysymättä, koska olin lääkärin mielestä todella ahdistunut, kun hän kovakouraisesti tutki minua. Tuon jälkeen lääkäri totesi oireideni olevan psyykkisiä ja pisti minut kotiin.

Seuraavana päivänä toinen lääkäri kirjotti pitkän sairausloman ja määräsi tutkimuksiin, joita tässä odottelen.

Vierailija
10/11 |
28.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuvittelette vaan!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/11 |
08.03.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuolettavan kovat menkkaivut teininä veivät lopulta terveyskeskukseen, jossa nyyhkytin ja voihkin kippuralla. Lääkäri totesi vain, että murroikäisillä voi olla kovat kivut. Äitini karjaisi, että menkat ovat kestäneet kuukauden ja aina tulee siteestä läpi. Ei auttanut. Jouduimme menemään yksityiselle, jossa todettiim pieni munasarjakysta. se tuli pois keltarauhashormknikuurilla ja sain e-pillerit.

Kävin kouluterveydenhoitajalla valittamassa jäätävää väsymystä ja muita kummia oireita. Hän sanoi, että kaikkia väsyttää joskus. Oireet pahenivat hiljalleen ja lopulta äitini vaati yhtä lääkäriä laittamaan minut kilpirauhaskokeisiin. Ei suostunut, koska ei uskonut kilpirauhasvikaan. Hommasimme lähetteen yksityislääkäriltä ja koe maksoi satasen. Vajaatoimintahan sieltä löytyi.

Krooninen intiimialueiden limakalvojen kuivuus kuitattiin näin: "Sinulla on se vaiva korvien välissä!" No ei kun taas yksityiselle ja avun sain.

Veljeni kuoli hoitovirheeseen, koska anestesialääkäriä ei konsultoitu, vaikka ohjeissa selvästi sanottiin että vastaavanlaisessa tilanteessa niin täytyy tehdä.