Minkälainen astiasto teillä on?
Meidän pitäisi uusia astiasto (jos tätä nykyistä voi sellaiseksi edes sanoa), mutta en vain löydä mieluisaa. Pitäisi olla konepesun ja mikron kestävä. Ihan uteliaisuudesta kyselen, että minkälainen astiasto teidän perheessänne on?
Kommentit (14)
nyt jos ostaisin astiaston, en valitsisi tuota.
ainoa on ruokalautasia myös ja sitten ikean halpis motto-lautasia, joista ne syvät on tosi käteviä lapsille! =) olivatkohan 0,60¿/kpl eli ei hirveästi kirpaise jos lapset pudottaa laatalle sellaisen! =D
isollekin porukalle, höystöksi vähän saman sarjan sinistä. Aamukahvimukit on Ikeasta, oli niin söpöt :)
Valkoinen astiasto, yksi " perintönä" meille kulkeutunut lasinen astiasto ja yksi parempi astiasto.
Parempaan käyttöön Illusiaa valkoisena. Lisäksi on Kermansaven astioita sekä Muumi- ja Primavera mukeja. Laseina sekalaisia laseja sekä Vernaa.
Lasit on vihreät ja turkoosit isot Kartio-lasit.
Aterimet Iittalan (olisko ollut mango) ja Hackmannin (ei elegia, karelia tai savonia, mitä niitä jää jäljelle...)
meillä on kaikenlaisia toooosi vanhoja Arabian astioita laidasta laitaan, ollaan siis käytetty eripareina (tyyliin jokaisella erilainen ruokalautanen ja eri pari kahvikupit ja aluslautaset). ollaan siis kerätty Arabian vanhoja astioita. On siis ostettu kirpparilta, peritty sukulaisilta, huutokaupoista, antiikkiliikkeistä jne.
nyt on sitten ostettu paljon uutena Arabian KoKo astioita, ne on hauskoja :) niitäkin on kiva yhdistellä, koska on montaa eri väriä.
Lisäksi on joitain muita äitini meille ostamia matalia lautasia sekä syviä saksalaisia lautasia 10 kpl. Mukeina on Muumien (10 kpl) lisäksi Teemaa ja Arcticaa. Muro- ja jäätelökulhoina on Teeman lisäksi myös tummansinistä 24 h-sarjaa sekä Citymarketin vaaleansinisiä euron kippoja. Juomalaseina on Ikean halpislaseja, sillä olemme onnistuneet hajottamaan kaikki ostamani Karitio-lasit, sekä pienet että isot. Niihin tulee todella helposti säröjä.
joille astiaston merkki tärkeä ym vastaavat asiat. Kauheeta materialismia. Nostaako joku merkki teidän eliittiin vai mistä ihmeestä kyse?
Onko kyse muille ihmisille näyttämisen halu? Kulissia koko touhu..
Menkäähän sitten siitä jo puunaamaan ja ihailemaan astioitanne..
ja lisäksi arkikäytössä sekalainen valikoina sieltä sun täältä siunaantuneita mukeja.
ollu nyt pari vuotta ja huono ostos oli...etsinnässä oliskin jotain pirteempää
Jos tykkää vähän romanttisesta, mutta ei värikkäästä, niin suosittelen sitä. Se on luuposliinia. Siitä löytyy myös vielä juhlavampi versio, joka on kullan sävyinen. Nimeä en muista.
Vierailija:
joille astiaston merkki tärkeä ym vastaavat asiat. Kauheeta materialismia. Nostaako joku merkki teidän eliittiin vai mistä ihmeestä kyse?
Onko kyse muille ihmisille näyttämisen halu? Kulissia koko touhu..
Menkäähän sitten siitä jo puunaamaan ja ihailemaan astioitanne..
Ei siksi, että se on arabiaa, vaan koska miellyttää silmää ja haluan myös, että astiat ovat samaa sarjaa. Jos osia rikkoontuu, tiedän että sarjaa tullaan valmistamaan tulevaisuudessakin, joten saan sitä täydennettyä.
Jos ostan jokun halpis, " merkittömän" , laatu on huonompi ja sitten kun osia hajoaa, menee koko astiasto vaihtoon.
On siis myös ekologisempaa suosia sarjoja joita voi täydentää (vaikka tietty ekologisinta ois ostaa astiat kirppikseltä, mutta kun haluan että ovat samaa sarjaa...)
ja erikokoisia. :)