Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

silikonit hiustenhoidossa?

Vierailija
23.02.2017 |

Onko niin että hiukseni kaipaavat silikonia? Kun jos pesen silikonittomilla tuotteilla niin en saa harjaa tai kampaa hiusten läpi.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
23.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse käytän silikonittomia shampoita ja hoitsikoita. Olen käyttänyt noin 6 vuotta. Voi tosiaan olla että harjaaminen on hiukan vaikempaa, mutta suosittelen hankkimaan tangle teezerin/ halvemman version siitä ja aloittamaan harjaamisen latvoilta ja etenemään pikkuhiljaa ylemmäs. Jos tukka on takussa niin ei todellakaan kannata lähteä vetämään tyveltä sitä harjaa hiusten läpi. Hellä pitää olla!

Itselläni tukka oli ennen sileä, lättänä liuru, mutta 6 silikonittoman vuoden myötä tukkaa tuntuu kasvaneen ainakin 25% lisää (silikoni kuulemma tukkii hiustupen ja tukahduttaa sen kasvun, pitäneekö paikkaansa..) ja tukka on kuohkea ja tyvessä on nostetta! Varmaan kun hiukseni on omasta takaa lasimainen ja liukas, niin se silikoni sitten vetäisi lättänäksi. Varmaan yksilöllistä.

Vierailija
2/3 |
23.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

käytätkö mitään silottavia tippoja latvaan? mitä? entä lämpösuojaa?

ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
23.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

käytätkö mitään silottavia tippoja latvaan? mitä? entä lämpösuojaa?

ap

Lämpösuojaa käytän ja hiuslakkaa. Toki niissä on silikonia, mutta ne menevät vain latvaan (pitkä tukka) ja peseytyvät sieltä pois. Syväpuhdistavaa shampoota käytän n. kerran kuussa. 

Silikonittomissa hoitsikoissa on eroja. Itse olen kokenut hyväksi Tresemmen Botanique Coconut hoitsikan (saa marketeista) 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kolme kaksi