Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Unien ihmeellinen maailma

Vierailija
20.02.2017 |

Olen itse jo pienestä pitäen kyennyt muuttamaan unieni kulkua (esimerkiksi päättämään, mitä muut unessa olijat tekevät tai sanovat), sekä lopettamaan pahan unen sen käydessä liian pelottavaksi. En ole kuitenkaan ikinä pitänyt tätä selkounena, sillä en ole koskaan tietoisesti ajatellut kyseessä olevan uni, jotenkin vain olen tiennyt unta nähdessäni, että pääsen karkuun esimerkiksi alkamalla lentää, mutta en ole silti tiedostanut näkeväni unta.

Yhtenä yönä näin kuitenkin unta, jossa aloin epäillä näkeväni unta. Käytin sitten muutamaa niksiä selvittääkseni näenkö unta vai en, joita olen kuullut. Esimerkiksi oven avaaminen ja sulkeminen, maiseman vaihtuessa jatkuvasti sai minut tajuamaan, että nyt minä nukun. Sitten tuntui siltä, kuin kaikki olisi tapahtunut oikeasti, mutta en kyennytkään enää ohjaamaan muiden unessa olijoiden sanoja tai tekoja, kaikki oli yllättäen minusta riippumatonta.
En tiedä oliko kyseessä selkouni vai mikä, mutta muutenkin unet kiehtovat.

Tahtoisin kuulla teidän kokemuksianne joko selkounista (ja vinkkejä, miten niitä voisi nähdä, miten itse vaikuttaa asiaan ynm) tai sitten muista uniin liittyvistä kokemuksista :) Itselläni on vaikka ja mitä omituisisa asioita uniin liittyen ja tahtoisin kuulla muiltakin niitä, esimerkiksi kuolleiden lähesiten tapaaminen unissa ja kaikki vastaava.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
20.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

ei nyt silleen liity aiheeseen, mutta muistan kun viime syksynä rakas kissani jouduttiin lopettamaan, niin sen jälkeen näin monta kuukautta unia joissa kissa tulee kaukaa mökiltä haudastaan oven taakse tai unia joissa vain silittelen kissaa, kaikissa unissa sellainen rauhallinen ja turvallinen tunnelma. Joku voisi ajatella että kissa tuli sanomaan hyvästit tai jotain mutta itse ajattelen vain että se oli alitajuntani tapa käsitellä asiaa :D

Vierailija
2/3 |
20.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Näin nuorempana paljon unia joissa tiesin olevani unessa. Niissä unissä lensin, ja siitä tiesin että olen unessa ja toivoin aina ettei uni loppuisi jotta saisin lentää mahdollisimman kauan koska se oli niin hienoa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
20.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kerran näin unta jossa tiesin olevani unessa. Olin kuullut siskolta että silloin pystyy tekemään mitä vain. Kiipesin sitten mattotelineelle ja yritin lentää. Olin kauhean pettynyt kun mätkähdin vain maahan... aloin stressaamaan kauheasti, että uni menee nyt hukkaan kun en saakkaan tehtyä mitään jännää :D Juoksin sitten jääkaapille katsomaan että näyttääkö se normaalilta. Riuhdoin ovea kiinni ja auki ajatellen että ne ruuat muuttuisi joksikin erikoiseksi, mutta ne pysyi ihan normaaleina. Toisen kerran näin myös samanlaista unta, tosin paljon lyhyempää, ja tuhlasin sen syömällä karkkisäästöni tyhjäksi. Oli kiva uni :'D