Hullu pelko kalan myrkyistä
Oon parikymppinen nuori nainen. Mulla on syömishäiriötaustaa ynnä muuta, joten tämmönen ruoan sisällöstä panikoiminen on mulle tuttua (kuten myös sen tarkka tutkiminen, kuten tässäkin tein). Tällä kertaa on kyse siitä, että mua pelottaa kauheesti kroppaani mahollisesti kalasta kertyvät ympäristömyrkyt (villi kala) tai torjunta-aineet, antibiotit yms. mistä on ollu paljon juttua kasvatetun kalan suhteen.
Oon kuullu tosta aika hurjia varotuksia ja mua huolestuttaaki se, että ne jotenki vaikuttais sitten mun tulevaan lapseen. Syön porukoilla kalaa, samoin opiskelupaikalla. Rasvasista kaloista on silakoita ja norjalaista lohta useimmiten tarjolla. Viimeaikoina on iskenyt hirveä morkkis ja pieni paniikki aina kun oon pistäny suuhuni tommosta, joskus on jopa tehnyt mieli oksentaa. Mietin hankkivani omega-3:ni jostain ihan muualta tulevaisuudessa ja välttäväni kalaa, mutta pelkään että on jo "liian myöhäistä" niiden aineiden suhteen joita oon ehkä tähän mennessä syönyt. Ja silti on tilanteita, joissa sitä vaan kuitenkin syö.
Sanokaa jotain järkevää, mun pelko alkaa olla jo vähän epäterveissä sfääreissä enkä osaa päätellä mikä on realistista ja mikä ei. Päässä pyörii vaan mielikuva siitä, että mun lapsi vielä kärsii noista, enkä voi enää korjata tilannetta.
Kommentit (3)
Raskaana oleville äideille on ihan omat suositukset mitä kalalajeja ja minkä verran on kohtuullista syödä. Kun niitä noudattaa, niin eipä pitäisi varmaan tulla mitään valtavia ongelmia. Mutta eihän kalaa ole mikään pakko syödä. Omega-3-rasvahappoja nyt saa paljon muualtakin kuin kalasta, mutta DHA ja EPA taitaa vähän niinkuin olla ne pointit kalansyönnissä. Ymmärtääkseni raskaanaolevien pitäisi ottaa DHA ja EPA (levästä tehdyistä) valmisteista, jos ei syö kalaa.
http://nutritionfacts.org/2014/12/25/how-long-to-avoid-fish-before-conc…
Tässä yksi näkökulma, jos englanti taipuu :)
No jos et sattumoisin vedä fisuja joka päivä niin ihan turhaan mietit.
Mikä tahansa varmaan tappaa jos sitä vetää ämpärillisen päivässä.
Kaikkea kohtuudella. Siitä kun pidät kiinni niin ei tarvitse päätäsi vaivata tuommoisilla asioilla.