Se tunne asunnon ostossa
Pitääkö tulla fiilis että tää on The Kämppä? Vau-olo? Vai voiko olla järkevämpi ja vähempi reaktiokin merkki oikeasta valinnasta?
Kommentit (7)
Kun astuin sisään tähän asuntoon, tiesin siinä silmänräpäyksessä, että tämä on meidän! Kaikki oli tiptop ja niin meidän oloista, supersiistiä, koko taloyhtiö, puutarha jne viimeisen päälle hoidettu, hulppea näköala ja riittävästi tilaa.
Tosin tämä oli aivan liian kallis ja ihan oikeasti aloin itkeä, koska tiesin, että ei meillä ole varaa. Mutta välittäjä sanoi, että tee rohkea tarjous, ei sitä koskaan tiedä. Ja tarjous meni läpi!
Mulla kyllä on ainakin tullut just se tunne.
Oon ostanut asuntoja yli kymmenen kertaa, mutta mitään vau-tunnetta ei ole koskaan tullut. Enempi sellainen "ahaa, tästä vois saada" - tunne.
Vierailija kirjoitti:
Oon ostanut asuntoja yli kymmenen kertaa, mutta mitään vau-tunnetta ei ole koskaan tullut. Enempi sellainen "ahaa, tästä vois saada" - tunne.
Oot vissiin miljonääri, kun on varaa ostella asuntoJA.
Haluan tunteen kodista. Ei tunnetta, ei kauppoja.
No me käytiin katsomassa asuntoa kahdesti.
Ensimmäisellä kerralla oli sijainti kohdillaan, asunnon koko kohdillaan neliöistä päätelleen, hintahaarukka kohdillaan ja taloyhtiökin hyvin hoidettu.
Ei silti osattu päättää ensimmäisen katsomisen jälkeen, oliko se meidän tuleva koti. Ja tämä siitä syystä, että koko kämppä oli ihan ammuttu täyteen tavaraa, tauluja, lipastoja, roinaa, koriste-esineitä jne. Jopa eteisen portaiden alusta oli miinoitettu laatikoilla, joita oli kasattu päällekkäin. Piti soittaa välittäjälle ja pyytää toinen kierros. Silloin otettiin mittanauha mukaan, koska kaiken tavaran keskellä huoneiden koon hahmottaminen oli tosi vaikeaa.
Mittanauhan kanssa heiluessa sitten tajuttiin, että huoneet olivat hyvän kokoisia. Tehtiin tarjous ja ostettiin asunto.
Kolmisen vuotta asuttiin ja makusteltiin kotia, kunnes laitettiin pinnat uusiksi.
Kaiken sen tavaran alta kuoriutui toimiva ja avaran valoisa koti meille. Eikä ole kaduttanut ostopäätös päivääkään.
Päätös on usein tunnepäästös, jota perustelemme järjellä. Käy usempi kerta asunnossa, silloin pääset paremmin perille, onko asunto tuleva kotisi vai ei.