Kissaihmiset: miksi kissani (joskus) murisee sylissäni, kun nostan sen ulkona syliini?
Hyvin kiltti ja rauhallinen kissa kyseessä, ei mitenkään aggressiivinen. Kulkee ulkona valjaissa ja joskus syliin nostettaessa murisee hetken. Haistaako vieraita hajuja vai protestoikoo sisälle viemistä? Murisee myös, jos naapurin lapset kävelevät jalkakäytävällä. Ovatko yllä mainitut normaalia kissan käytöstä?
Terveisin, syvästi kissaansa kiintynyt omistaja
Kommentit (15)
Mun kissa "kurahtaa" mielissään, kun otan sen syliini. Voisi se murahdukseltakin kuulostaa:)
Kiitos pikaisista vastauksista 😊 helpottivat mieltäni! Tämä ei ole mielihyväkurinaa, vaan selkeästi murisee, kuten vaaran uhatessa. Ei tee mitään, kunhan vain päästää pari matalaa murinaa sylissäni. Olenkin ajatellut että ulkoilu on niin jännää, että murahtaa sitä.
Onko tämä tavallista?
AP
Onko se sisäkissa? Meillä kaksi kisua jotka ovat olleet koko elämänsä sisäkissoja, ja niiden mielestä ulkoilu on niin jännää että ne meinaavat revetä liitoksistaan. Kun säännöllisesti ulkoiluttaa niin katti varmaan rauhoittuu.
Nostatko sen syliin aina kun menette takaisin sisälle? Voi olla "kiukuttelua" kun haluaisi olla vielä ulkona.
Ulkona on todennäköisesti katin mielestä myös vaarallista. Täytyy olla valppaana. Pakeneminen ei onnistu Jos on sidottuna syliin. Murahdukset voi jäädä tulematta Jo otat syliisi vasta rappukäytävässä.
Mä taas tulkitsen sen niin, että ulkona on niin jännää / vaarallisenkin oloista, että pelkää olla silloin sylissäsi ikään kuin loukossa eikä pysty itse liikkumaan ja tuntee olonsa turvattomaksi ja murinalla yrittää ilmoittaa, että haluaa mieluummin olla ulkona omilla jaloillaan kuin avuttomana / puolustuskyvyttömänä sylissäsi. Luottaa ikään kuin enemmän itseensä ulkona ollessaan (vaikka onkin valjaissa, pystyy silti liikkumaan ja pakenemaan mahdollista jännää tilannetta yms.). Sama tunne vaikka kuin sut köytettäisiin johonkin jännään paikkaan kiinni, etkä voi liikkua itsenäisesti. Mieluummin varmaan olisit vapaana sellaisessa tilanteessa.
No jos se on sisäkissa niin sehän on kuin autisti päästessään ulkoilmaan. Yhtäkkiä ympäristön ärsykkeet tuhatkertaistuvat.
Ihan n8rmaalia. Mun sisäkissa alkoi ulkoilla pari vuotta sitten ja murisi ja sähisi mulle ulkona. Halusi olla iso poika ja pitää äitin kaukana:D nykyisin juoksee häntä pystyssä tervehtimään ja käyttäytyy muutenkin ulkona kuin sisälläkin.
Tulkinta: ulkona on superjännää
Meidän kissa repisi varmaan silmät päästä jos sen saisi otettua ulkona jotenkin väkisin syliin. Turha edes yrittää, siitä ei vaan tule mitään.
Tää palautti taas hetkeksi mun uskon ihmiskuntaan, kiitos ap :D Näen työssä niin paljon urpoja ja ihan myös tietämättömiä lemmikinomistajia että aina lämmittää kun joku selvästi pitää kissestään hyvää huolta. Relax vaan, ei tuo ole vaarallista. :D
Jos pakko olisi veikata mitä katin päässä liikkuu, kallistuisin joko vastauksen 8 tai 1 puoleen!
Hih. Kissan sielunelämä on kirvoittanut näin pitkän ja perusteellisen keskustelun. Kiitos siitä!
Vanhempieni kissukka suorastaan sähisi jos yritti "liian pian" viedä sisälle vaikka olikin aika sisäkissa muuten. Joten antoi sitten kuljeksia narun päässä kunnes kyllästyi ja otti itse suunnan ovea kohden.
Kiitos vastauksista taas! olettepa ihania 😍
Minä, joka ennen pelkäsin ja suorastaan vihasin kissoja, olen aivan lumoutunut ja höpsähtänyt kissaamme. Suorastaan hävettää välillä..
Mutta upea, upea eläin on kissa. Niin mahdottoman mielenkiintoinen. Ja miten kaunis, majesteettinen olemuksessaan.
AP
Ulkona on niin jännää että se on kiihdyksissään.