TS: Kahdeksaa hoitajaa epäillään rikoksista Kupittaan vanhuspsykiatrian osastolla
"Poliisitutkinta Turun Kupittaan sairaalan vanhuspsykiatrian osaston tapahtumista on valmistunut. Asiasta kertoo ensimmäisenä perjantaiaamun Turun Sanomat.
Lehden mukaan tutkinta toi rikosepäilyt yhteensä kahdeksalle sairaalan G1-osaston hoitajalle. Poliisi epäilee neljää mieshoitajaa osaston potilaiden pahoinpitelyistä. Lisäksi valehoitajiksi epäillään kahta hoitajaa."
http://yle.fi/uutiset/3-9439612
Eikä varmasti ole ainoa psykiatrinen osasto tai vanhusosasto Suomessa, missä epäinhimillistä tai jopa rikollista kohtelua potilaille on tehty. Koko Kupittaan juttuakaan ei meinattu alkaa tutkia edes. Uutisessa sanottua:
"Myös poliisin oma toiminta tutkitaan. Turun Sanomien mukaan poliisiin oikeusyksikkö selvittää syyllistyikö poliisi virheeseen vuonna 2013, kun se ei ryhtynyt omatoimisesti tutkimaan G1-raportin perusteella sairaalan toimintaa."
Kommentit (51)
Joutuvatko edes pois virastaan? Vai jatkavatko toisissa hoitopaikoissa tuomion jälkeen?
Eikö yksikään lääkäri joudu vastuuseen?
"Poliisi epäilee neljää mieshoitajaa osaston potilaiden pahoinpitelyistä."
Kappas vaan, paljonko mieshoitajia on prosentuaalisesti koko hoitohenkilökunnasta?
Tapahtukoon tällaista enemmänkin? Tosi huolestuttavaa...
Ja Jyväskylässä useampi kärynnyt reseptilääkkeiden näpistämisestä. Paikkoja ainakin vapaana Turussa ja Jyväskylässä :)
Järkyttävää. Mieshoitajia epäillään, joku oli lyönytkin nyrkillä avutonta 80v vanhusta, uutisoi paikallisradio. Entä muut hoitajat, osastonhoitaja ja lääkäri, varmasti kaikki tiesivät mutta mikä saa olemaan hiljaa. Miettikää omalle kohdalle jos oli oma isä tai pappa jota vaan saa kohdella muten sattuu. Törkeää. Kaikilta. Hävetä saa jos osaa.
Britanniassa eräs BBC:n tutkiva ohjelma käräytti potilaiden hoitajilta kokemaa fyysistä ja psykologista väkivaltaa eräässä laitoksessa kun yksi hoitajan salakuvasi tätä. Tässä tapauksessakin, Winterbourne Viewssä, oli ollut epäilystä tästä jo aiemmin ja joku hoitaja oli tehnyt valituksen, mutta tutkintaa ei ollut käynnistetty. Vasta kuvaus sai muutosta aikaan.
Hoitajat tuomittiin, vankilatuomioihin osa, ja laitos suljettiin. Ihmiset vihastuivat tapauksesta kun väärinkäytökset esitettiin televisiossa.
On aina potilaiden sana hoitajaa vastaan ja jos potilaalla on psykiatrisia diagnooseja, voi olla että hänen sanomisia ei oteta vakavasti. Ja laki sallii melko koviakin otteita ja pakkolääkintää potilaille fyysisiä voimakeinoja käyttäen.
Sairasta menoa. Ulosteita pitkin käytäviä ja vanhukset oli laitettu kierittelemään pökäleitään roskiin siivoamaan omia jätteitään.
Mitä vielä? Seksuaalista häirintää ja pahoinpitelyjä natsisaksan tyyliin.
Vanhukset pitkin päivää nälissään paskat housuissaan sillä välin kun henkilökunta pitää koko päivän mittaista kahvitaukoa... Ei jumalauta ruskeatalo huh huh
Mistähän oppilaitoksesta on tuotettu nuo hoitajat?
Toisen lempinimi on menninkäistalkkari jolla on yhteyksiä Lahden radiomäen herrasmieskerhon saunatiloihin ja sitten on herra ruskea itse sekä ruputtaja vai mikä olikaan. Aikuisilla miehillä tuollaisia lempinimiä. Onko näiden tyyppien psyyke tutkittu?
Osa sosiaalialalle hakeutuvista eivät ole mieleltään terveitä. Samanlaisia juttuja on ollut sekä lastensuojelussa että vanhustenhoidossa.
Mikä yhteys Turun ruskealla talolla on Lahteen. Onko hoitajat lahtelaisia vai mikä on?
Haluaisin nähdä nuo mieshoitajat. Ovat varmaan jotain hiiriä jotka hakkaavat vain heikompiaan.
Kaikki suljetut paikat ovat huonoja. Ne ovat jäänne menneisyydestä. Ne tulisi lopettaa. Nämä Hoitajat ovat syyllistyneet rikokseen ihmisyyttä vastaan. Anteeksiantamaton rikos. Tällaiset paikat tulee lopettaa. Vain tyhmä kohtelee muita huonosti. Ja ihmiset jotka näkevät tai tietävät tällaista tapahtuvan, heidän tulee puuttua siihen heti. Vain alhainen olento katsoo toisten rääkkäämistä puuttumatta siihen. Uskalluksen pitää riittää puuttumiseen. Vai mitä he pelkäävät, sitäkö että nämä rääkkääjät tulevat päälle. Sittenhän lähtee asia heti poliisille. Itse en katsoisi hetkeäkään kenenkään ihmisarvon vientiä. Nämä rääkkääjät eivät sovi eivätkä kuulu tällaisiin paikkoihin. Ennen kaikkea tällaisia paikkoja ei saisi enää nykyaikana olla olemassakaan.
Näissä laitoksissa tulisi olla täydellinen kamera valvonta ja ulkopuolinen valvomassa. Jos hoitaja ei uskalla puuttua ni kannattaa kuvata puhelimella salaa ja laittaa heti eteenpäin. Nämä paikat pitää lopettaa ja ihmisparalla avoimille osastoille. Tällaiset ihmiset jotka kohtelevat muita huonosti eivät lopeta ennen kuin on pakko tai ennen kuin tulee huono omatunto ja itse tajuavat oman käytöksensä. Yksikään ihmisparalla ei Tällaisissa paikoissa parane. Ainut asia joka parantaa ihmisen on kannustus ja se, että ihmisestä pidetään.
Jos hoitaja ei uskalla itse puuttua kaltoinkohtelu niin miksi ei useampi puutu silloin. Kuvatkaa kohtelu ainakin ehdottomasti. Esim. Tämä ylin johto joka ei ole puuttunut on syyllistynyt rikokseen ihmisyyttä vastaan. Se on vääryys. Hoitajat jotka eivät puutu ni ilmeisesti pelkäävät, että nämä rääkkäämisen harrastajat hyökkäävät päälle. Asiaan pitää puuttua. Kuvatkaa ihmisparkojen mustelmat jne heti, nauhoittakaa tilanne. Lääkärin tulee myös puuttua heti. Liika lääkitys on rikollista. Tällaisia suljettuja paikkoja ei saisi olla.
Jos tekijät saivat kenkää, löytyikö tilalle ketään?
Kauheaa, tunnen jopa pari turkulaista mieshoitajaa psykiatriselta puolelta...
Psykiatria on aikansa elänyt oppi. Jäänne menneiltä ajoilta. Mutu-tiedettä. Tällaiset kaltoinkohtelut pitäisi älytä jo lopettaa. Suljettujen paikkojen tulisi olla jo historiaa. Ihmiskunnan pitäisi olla jo sen verran edistynyt ettei tällaisia kaltoinkohtelupaikkoja ylläpidettäisi.
Vierailija kirjoitti:
Osa sosiaalialalle hakeutuvista eivät ole mieleltään terveitä. Samanlaisia juttuja on ollut sekä lastensuojelussa että vanhustenhoidossa.
En niele tätä näin muotoiltuna. Sanoisin, että osa (jopa melko iso osa) eivät säily mieleltään terveinä näissä töissä. Työ on niin raskasta ettei moni, joka miettii yli 3000€ kk-palkalla jotain strategioita kahvipullan äärellä vaan pysty ymmärtämään, mitä tarkoittaa vanhustenhoito, lastenhoito tai esim. poliisin työ. Moni toimistossa istuva ei kestäisi vanhuspsykiatrialla puolta päivää ja tämä on tosi.
Tämä ruskeantalon tapaus on järkyttävä.
Ja jännä asia on että turkulaiset vitsailee tällä ruskeantalon keissillä.
Ei ole ihmiskunnan historiassa näin sairaita tapahtunut pitkään aikaan.
Suomessa...