Kulukorvaus työkkäristä
Sain määrätksen mennä työllistymistä edistävän pilottihankkeen infoon naapurikaupunkiin. Matkaa sinne on 45km eikä ole autoa. Bussi maksaa noin 25e menopaluu. Maksaako työkkäri tämän vai oletetaanko, että työtön maksaa itse?
Kommentit (2)
Tässä lainaus laista:
Työ- ja elinkeinotoimisto voi myöntää korvausta matka- ja yöpymiskustannuksista työttömälle työnhakijalle, joka hakee työhön ja työttömälle henkilöasiakkaalle, joka hakeutuu työvoimakoulutukseen, valmennukseen tai kokeiluun taikka osallistuu 4 luvun 2 §:ssä tarkoitettuun asiantuntija-arviointiin
Olet menossa infoon, se ei ole työvoimakoulutusta, ei valmennusta eikä kokeilua, joten et saa kulukorvausta.
Toisaalta en tiedä, millainen se info on: jos sieltä mennään vaikka työhönvalmennukseen, niin sitten se täyttäisi lain kirjaimen.
Kysy te-toimistosta, pilottihankkeissa on yleensä ylimääräistä rahaa.
Ei maksa, miksi edes pitäisi? Etkö halua osallistua työllistymistä edistävään tilaisuuteen?
Jos olet toimeentuloasiakas niin sieltä voit kysyä.
Jos paikkakunnallasi ei ole oman alasi töitä, niin kannattaisi joko harkita uudelleenkouluttautumista tai muuttamista sinne, missä niitä on. Sen lisäksi, että työttömät ajetaan tulevaisuudessa entistäkin ahtaammalle (ensi vuosi on vasta alkua), eläkevuosistasi tulee pitkiä ja vaikeita ilman työeläkettä.
#kiitosoikeistohallitus