Millaista joulukattausta ajattelit laittaa joulupöytään?
Olen itse laittamassa mustan pöytäliinan, valkoista Teemaa, valkoiset servetit, jotain kullanväristä mustan ja valkoisen sekaan. Ehkä haen jotain risuja maljakkoon ja sidon ne kauniilla kultaisella nauhalla. Kruunukynttilät.
Kommentit (11)
Valkoista aitoa posliinia (ihana Ikean skyn), viinilasit kristallia, punaiset vesilasit, Pentikin punasävyiset servetit löytyi laatikosta. Pöytäliina punaista ja kultaa, kynttilät samoin.
Meillä on muutenkin joulusisustus punaista, lilaa ja oranssia joten joulukattaus = talvikattaus
Vierailija kirjoitti:
Valkoista aitoa posliinia (ihana Ikean skyn), viinilasit kristallia, punaiset vesilasit, Pentikin punasävyiset servetit löytyi laatikosta. Pöytäliina punaista ja kultaa, kynttilät samoin.
Meillä on muutenkin joulusisustus punaista, lilaa ja oranssia joten joulukattaus = talvikattaus
Hei muuten joo, servetit toki täytyy laittaa, hyvä kun muistutit :)
Mulla on muistaakseni kaapissa sellaset missä on valkoista, harmaata ja punaista, sopivat siis hyvin joulupöytään.
t.1
Marimekon valko-kultainen puuvillasatiininen pöytäliina, valkoiset Lumi-astiat, Essence-juoma- ja viinilasit. Valko-kultaiset servetit ja pöydällä kirkkaita Kivi- ja Aalto-tuikkuja.
En ole vielä päättänyt laitanko punaisenpöytäliinan vai mummoni kutoman tumman pellavaliinan. Valkoiset isot teemalautaset, alkuruualle punaiset pienet Taikalautaset, punaiset jalalliset juomalasit ostettu joskus Pentikistä, Citterio aterimet, servetit vielä hakusessa jotain punaista varmaan tai sitten laitan Lidlistä ostetusta puna/kulta Deluxe servetit, jouluinen kukkakimppu punaista ja vihreää ja seassa on ohut kuparivärinen valolanka ja Ikean punaiset jalalliset jälkiruokalasimaljat, punaviiniä ja jälkiruoka viiniä varten on kristallilasit ja kahville punaista Taikaa.
Punainen pellavaliina, valkoiset lautaset, punaiset iittalan viinilasit, lasitölkit kotikaljalle, punavalkeat servetit, pöydän keskellä hopeinen kranssi, jossa punaiset pitkät kynttilät ja valkeita kukkia.
Valkoiset pellavaiset pöytäliina ja lautasliinat. 30-luvulta peräisin oleva Arabian juhla-astiasto, sinistä ja kultaista raitaa reunassa. Siihen kuuluu paljon tarjoiluvateja ja kulhoja yms. Osa tarjoiluastioista vanhoja Riihimäen lasin, Humppilan, Karhulan yms lasi- ja kristallivateja ja kippoja. Iittalan Essence punaviini-, vesi- ja kuoharilasit. Hopeiset lautasliinarenkaat. Varmaan punaisia Tris-tuikkukuppeja muutama pöydälle.
Miehen kanssa ihan normi lautasilta syödään joululeffaa katsoessa tv pöydän ääressä. Ei servettejä ja kynttilät vaan kissat kaataisi.
Jos jaksan silittää miin valkoinen pellavapöytäliina. Jos en jaksa niin ihan vahakangas pöydällä. Teeman valkoiset lautaset meillä on arkea ja juhlaa. Iittalan Lempi juomalasit katan pöytään, punasävyiset paperilautasliinat. Jos mahtuu niin joku joulukukka pöytään. Aitoja kynttilöitä karsastan..
Valko-harmaa pellavaliina, Apilanlehden Valkoinen tonttumetsä -astiat sarjaan kuuluvine laseineen, hopean väriset servettirenkaat ja joko tumman vihreät tai valkoiset servietit, ottimet Hackmanin Memory-sarjaa. Pöydän päässä on hopeiset porot kynttilätelineinä sekä valko-harmaat tontut tuomassa jouluista tunnelmaa.
Vaaleanharmaa pöytäliina, valkoisia, mustia ja harmaita astioita, muutama kynttilä pöytään. En tiedä mahtuuko oikein muuta :)