Olen vihervasemmistolainen - mitä puoluetta kannattaisi äänestää ensi vaaleissa?
Olen helsinkiläinen korkeastikoulutettu vihervasemistolainen feministi. Olen tähän mennessä äänestänyt yleensä demareita, vasemmistoliittoa ja vihreitä. Nyt meni vielä vaikeammaksi, kun feministipuolue (ja eläinoikeuspuoluekin?) astuu kuvaan. Mikseivät nämä kaikki voisi vaan yhdistyä, niin heillä olisi enemmän vaikutusvaltaa. Nykyhallitus pitää kyllä kaataa, kun se ajaa vain rikkaimpien ja röyhkeimpien etuja ja ajaa tämän hyvinvointiyhteiskunnan alas. Onko siis pakko äänestää demareita? Vihreillä oli kyllä mukavan korkea kannatus viime eduskuntavaaleissa, joten heilläkin olisi mahdollisuus päästä hallitukseen ensi kerralla.
Kommentit (16)
Vasemmistoliittoa en ehkä äänestäisi, sillä viimeksi heitä äänestäessäni lähtivät lopulta hallituksesta. Mielestäni oli pettymys äänestäjiä kohtaan. Ei ole kummoista poliittista pelisilmää erota hallituksesta niin, etten minäkään äänestäjänä enää edes muista, mistä ero johtui. Vasemmistoliitto kyllä tiedottaa joka viikko tekemistään asioista ja puheenaiheista seuraajilleen, mikä on minusta hieno asia.
Vihreät eivät niin hirveästi eroa Vasemmistoliitosta, mutta osaavat monella tapaa hoitaa politiikkaansa monipuolisemmin ja hienovaraisemmin. Heitä ajattelin itse äänestää.
Vihreitä itse äänestän. Politiikka on monipuolisempaa kuin Vasemmistoliitolla.
Vierailija kirjoitti:
Äänestäkää kokoomusta.
Tämä.
Joo, äänestä sitä uutta femakkolesbojen puoluetta tai persuja.
Äänestä feministipuoluetta.
Vasemmistoliiton eroaminen hallituksesta johtui siitä että opportunistisesti ajattelivat mahdollisuuksiensa paranevan seuraavissa vaaleissa jos ehtivät olemaan hetken opposition puolella räksyttämässä. En nyt muista millä verukkeella erosivat, mutta tuo seuraaviin vaaleihin valmistautuminen oli todellinen syy.
Otappa oikein radikaali liike ja äänestä perussuomalaisia!
No sitten ei kannata äänestää ollenkaan.
Pitää varmaan vihreitä äänestää. Ei hirveesti kiinnosta vihreiden "tervetuloa kaikki" -mamutuspolitiikka, mutta perustulo kiinnostaisi.
Vasemmistoliitto on ainoa puolue, joka on riittävän vasemmalla tuodakseen oikeaa muutosta tähän maahan.
Ääni vihreille ja sdp:lle on ääni establismentille.
Vierailija kirjoitti:
Vasemmistoliittoa en ehkä äänestäisi, sillä viimeksi heitä äänestäessäni lähtivät lopulta hallituksesta. Mielestäni oli pettymys äänestäjiä kohtaan. Ei ole kummoista poliittista pelisilmää erota hallituksesta niin, etten minäkään äänestäjänä enää edes muista, mistä ero johtui. Vasemmistoliitto kyllä tiedottaa joka viikko tekemistään asioista ja puheenaiheista seuraajilleen, mikä on minusta hieno asia.
Vihreät eivät niin hirveästi eroa Vasemmistoliitosta, mutta osaavat monella tapaa hoitaa politiikkaansa monipuolisemmin ja hienovaraisemmin. Heitä ajattelin itse äänestää.
Vihreät eroavat kaikilla tavoin vasemmistoliitosta. Vihreillä ei ole oikeastaan minkäänlaista realistista talouspoliittista linjaa.
Ja muutenkin haloo, ympäristöpuolue joka kannattaa kapitalistista markkinataloutta???
Mulla sama ongelma, harmi kun puolueet vasemmalla näin jakaantuneet olisi enemmän valtaa yhdell puolueella. En voi äänestää vihreitä, koska suututtaa liikaa heidän todellisuudesta irtautunut ilmastokäsityksensä, Suomessa nu**itaan pilkkua ja muualla maailmassa tuhotaan ympäristöä minkä ehditään. Vaihtoehdoksi jää vassarit. Feministiliikettä en uskalla, pelottaa että sitä johtaa samaiset hihhulit kuin Ruotsissakin.
Äänestä femakkoja, ne ei ymmärrä taloudesta niin mitään. Suomi menee nopeammin nurin ja päästään pikemmin aloittamaan puhtaalta pöydältä.
Vihreitä äänestän. Meidän suvun monikymmenvuotinen perinne äänestää kokoomusta katkesi koulutusleikkauksiin ja suuryrityksien estottomaan tukemiseen. Suomi ja suomalaiset ei heitä enää kiinnosta, vain isot intressiryhmät ja oma etu.
Surullista, mutta jos maailma muuttuu niin minulla on vastuuni muuttua mukana. Näin itse näen.
Minä aion pysyä Vihreiden äänestäjänä. Syyt:
- Vasemmistoliittoa ei oikeasti kiinnosta eläinsuojeluasioiden edistäminen ja heidän talouspolitiikkansa on melko epärealistisella tasolla. (Esim. kansalaispalkkaa ajetaan niin korkeaksi, että se passivoisi ihmiset kotiin. Vihreiden 500e/kk-mallista on tehty hyvät laskelmat ja se motivoisi ihmisiä ottamaan pätkätöitäkin yms. vastaan.)
- Demarit eivät vastusta turkistarhausta ja heitä ei muutenkaan tunnu eläinten asiat kiinnostavan senkään vertaa.
- Eläinoikeuspuolue ajaa kaikkien kesyeläinlajien sukupuuttoa. Minä en kannata eläintuotannon lakkauttamista, vaan eläimille parempia oloja.
- Feministit yhden asian puolue, joka luultavasti lähinnä syö ääniä (EOP:n tavoin) olemassa olevilta vihervasemmistolaisilta puolueilta saamatta omia ehdokkaitaan läpi.
- Vihreiden kanssa minulla on eniten yhteisiä mielipiteitä. Olen hitusen maahanmuuttokriittisempi ja Venäjä-myönteisempi kuin keskivertovihreä, mutta minulle eläinsuojelupolitiikka on ihmisten asioita oleellisempaa.
Liian vaikea kysymys vai liian aikaista kysyä? Ap