Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Leukoplakia? Voiko nielussa olla muuten valkoista?

Vierailija
18.12.2016 |

Eli kitalaessa, aika lähellä nielua on valkoinen alue ja täällä jo hyperventiloin. Voiko tuo olla vielä ihan normaaliakin? Mulla on vähän flunssaakin, mutta ei varmaan flunssa peitteet ole kitalaessa? Ja voiko nämä olla mitään peitteitä kun ei lähde hankaamalla?

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
31.01.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla on ihan sama juttu, valkoinen läikkä kitalaessa joka ei lähde raaputtamalla, ja odotan juuri aikaa korvalääkärille. Yleislääkäri siis oli sitä mieltä, että korvalääkärin pitäisi tarkistaa kun se läikkä näytti vähän omituiselta. Pelottaa. :(

Mulla on myös kyllä myös flunssaa (hyvin lievää) ja huomasin itse läikän vasta pari päivää sitten, joten toivon kovasti, että liittyy vain flunssaan, tai että tätä mieltä olisi lääkärikin. Pääsin korvalääkärille varmaankin näin pian vain, koska olin siis katsonut nieluuni sen vuoksi, että se on jo pidemmän aikaa (n. 1kk) särkenyt ajoittain ja ollut aika herkkä, enkä tiedä miksi. Ja sitten siis huomasin läikän ja varasin heti ajan lääkäriin, vaikka voihan tuo ehkä lähteä vielä itsestäänkiin ja olla flunssaan liittyvää. En tupakoi tms, mutta esim. HPV-infektio olisi tietysti mahdollinen riskitekijä solumuutoksille.

Selvisikö se sun laikku?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla