Lapsiveden tihkuminen ja supistukset
Odotan esikoista. Rv36 menossa ja eilen epäilin että olisi tullut lapsivettä ( housut märät ), kuitenkin yön aikana side pysyi kuivana. Lisäksi yöllä tuli n. Tunnin ajan kipeitä supistuksia jotka tuntuivat selässä..Jossain vaiheessa ne laantuivat ja nukahdin. Kysyisinkin missä vaiheessa minun tulee soittaa/mennä synnärille?
Kommentit (8)
Soita heti neuvolaan! Itselläni lapsivettä tihkui jostain kohdun yläosaan tulleesta pienestä reiästä. Jouduin osastolle, koska synnytys ei ollut käynnistynyt. Viikot olivat kyllä jo täynnä. CRP alkoi nousta ja kuume sen myötä jo seuraavana iltana. Kohtuun oli päässyt joku pöpö. Synnytys käynnistettiin ja synnytin pojan 39,5 kuumeessa. Kannattaa olla heti yhteydessä ainakin neuvolaan.
Niin siis tosiaan eilen soittaessa kehoittivat vaan laittamaan siteen ja tarkkailemaan..Kai supistukset alkavat taas jos synnytys olisi alkamassa/alkanut..
Jos lorahdus oikeasti oli lapsivettä, on kalvoissa reikä ja silloin synnytys pitää käynnistää viim. 24h kuluttua kalvon puhkeamisesta tulehdusriskin takia. Lorahdus voi olla myös tosi vetistä valkovuotoa, mut se pitäisi kyllä tarkistaa. Soita neuvolaan ja kysy, onko heillä mahdollisuuksia tarkistaa tilannetta. Jos ei, niin sit näytille synnärille.
Mulla käynnistettiin synnytykset kalvojen puhkaisulla ja oksitosiinitipalla, kun alkoi lapsivettä tihkumaan. Kaikki kolme synnytystäni ovat alkaneet näin. En saanut jäädä kotiin tarkkailemaan tilanteen kehittymistä, vaan käsky oli lähteä synnärille saman tien.
Ihmettelen kyllä kun en saanut muita ohjeita kuin laittaa side yön ajaksi ja seurata tilannetta, ei muuta ohjeistusta supistuksista yms...Olisin myös ajatellut että pitää mennä näytille tekemään testin. Kai tästä pitää sit soitella neuvolaan ainakin nyt alkuun. T aloittaja
Lapsiveden tihkuminen kuulemma erittäin harvinaista ja "tihkuminen" on jatkuvaa/lisääntyvää.
Kiitos vain kommenteista.. eiköhän tämä asia selviä :)
Äitiyspolille (teillä siis ilmeisesti synnärille) voi kyllä soittaa koska vaan, vaikka keskellä yötä. Ei sitä tarvitse miettiä. Sieltä osaavat neuvoa, pitääkö mennä käymään.