Mitä se 90-luvun v.ruskea kakunkuorrute oli?
Tunnen melkein sen maun suussani, mutten keksi miten se oli tehty. Taytekakun päälle sitä pursotettiin ja jossen väärin muista niin siihen olisi yhdistetty usein mantelilastuja. Olin itse siis lapsi silloin. En muista itse törmänneeni sellaiseen kakkuun 90-luvun jälkeen.
Ehkä siinä oli joku likööri tms se juttu?
Muistaako kukaan?
Kommentit (16)
Ei harmainta aavistusta. Veikkaisin jotain voikreemiä, jossa voi olla mausteena ihan mitä tahansa. Tai ihan vaan kermavaahtoa, jossa oli sulatettua suklaata.
Vierailija kirjoitti:
Tarkoitatko toscakakkua?
Toscakakku ei ole täytekakku vaan pikemminkin torttu. Löytyykö vastaavaa mistään vanhoista keittokirjoista, vai olisiko ollut joku paikallinen erikoisuus?
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Tarkoitatko toscakakkua?
Toscakakku ei ole täytekakku vaan pikemminkin torttu. Löytyykö vastaavaa mistään vanhoista keittokirjoista, vai olisiko ollut joku paikallinen erikoisuus?
Sorry, mulla meni ohitse tuo täytekakkuosuus. :)
Vierailija kirjoitti:
Tarkoitatko toscakakkua?
Ei ollut toscakakku, vaikka sekin on hyvä perinteinen herkku.
Eikä myöskään mikään kermavaahto johon olisi sekoitettu suklaata.
Mulle tuli makumuistoja myös ysäriltä mummilasta, ruskee kakku jollain kuorrutteella ja paljon mantelilastuja.. Mut ei ollu kyllä täytekakun tapainen (muistaakseni) se kakku mitä minun mummi teki, tosi makea oli ainakin.. En muista edes millä nimellä sitä kutsuttiin, olisko ollu ihan mantelikakku :D Googleen kun laitoin tolla hakusanalla niin yhtään sen näköistä kuvaa ei kyllä tullu vastaan.
Vierailija kirjoitti:
Mokkakreemi?
Ja voisiko kyse olla Ellen Svinhufvudin kakusta?
Mites britakakku? Siitä on joskus sellaisia versioita, että on mantelilastuja päällä.
7/7 jatkaa, haa toi toscakakku näytti just siltä mitä mulle tuli mieleen! :) Kiitos! :D
Todennäköisesti tuo Ellen S. Tai sen muunnelma: voita, kermaa, siirappia, kahvia. Anoppi teki tuollaista kakkua usein.
Ap jatkaa. Jos jätetään ne mantelilastut pois, koska muistelen, että ei niitä aina ollut. Ja siitä olen melko varma, että joku Alkon tuote siinä kuorrutteessa oli makuna, koska oli juurikin aikuisten mieleen enemmän.
Paahtokermakuorrutus? Siis sellainen, johon tuli sulatettua/ruskistettua sokeria. En ole maistanut, mutta kodin suuren keittiökirjaston juhlia käsittelevässä osassa muistan nähneeni kuvan, olisiko vielä hääkakun päällä, mantelilastujen kanssa.
Googlasin tuon mokkakreemin ja ehkä se olikin kuitenkin sitä! Ehkä naapurin kokki joka ainakin teki usein kakkuja meidän juhliin itse lisäsi siihen jotain likööriä, niin siitä se jäänyt mieleen.☺️
Kiitos paljon avusta!🎂💖
Testaan tämän ja jos on hyvää niin teen jouluksi, kun tulee vieraita.😊
Tarkoitatko toscakakkua?