Ei vain löydy vauvan sydänääniä, tunnin pyörittelin doppleria äsken masun päällä
Aina silloin tällöin kuin tuntuisi liikkeitä, perhosen hivelyä, muutaman viikon olen jo tuntenut, voimistunut päivä päivältä mutta pitkään voi olla ettei tunnu mitään.
Kolmas lapsi joten kuvittelisin tietäväni miltä liikkeet tuntuu, miksei niitä sydänääniä löydy? Rv 14+1
Laite jos ei osu mihinkään niin suhisee tasaista suhinaa mutta heti kun sen laittaa mahaan niin alkaa aivan järjetön suhina, lotina ja molskinta. Mistä ijmeestä tuo kova suhina voi tulla kun kuuluu mahasta, loppuu heti kun laitteen nostaa ylös. Voiaikohan olla laitteessa vikaa? Vitosella ostin kirpparilta, jotenkin erikoisen halpa. Olen sillä kyllä 2 kertaa äänet saanut kuuluviin, patterikin juuri vaihdettu
Kommentit (9)
Pistä nyt se laite laatikkoon vähäksi aikaa.
Epäilevät että liika dopplerointi ja ultraaminen aiheuttaisi keskittymishäiriöitä, mitä en ihmettele yhtään jos edes mahankasvatukseen ei riitä kärsivällisyyttä.
Kaikki on hyvin. Tai se on todennäköisintä. Vauvalla on vielä hyvin tilaa eikä aio kietoutua napanuoraan. Liikkeet eivät useinkaan vielä tunnu noilla viikoilla.
Kotidopplerin yksi ongelma on juuri se, kun laitetta ei osata käyttää. Moni kuuntelee omaa sydäntään :D
Eli relaa, stressillä on isompi merkitys.
Laita reilusti öljyä mahalle ja kokeile tarpeeks alhaalta.
Tunnistan kyllä oman sykkeen ja vauvan sykkeen eron. Kahteen otteeseen olen sen löytänyt. Nyt ei kuulu kuin oma syke ja noita liplatuksia ja ihme ääniä
Ei kannata dopplereista hirveänä stressiä vetää. Minulla tuohon aikaan lääkärilläkin meni 15 min löytää äänet ja se sentään tiesi tasan mistä etsii kun juuri oli kohdun sijainnin ja koon tarkistanut. tuohon aikaan kohtu vielä liikkuu ja istukka myös, esim. istukka voi olla siinä edessä häiritsemässä. Kokeile siis vaikka viikon päästä uudelleen.
Muistan omat panikointi. Sen jälkeen viskasin dopplerin laatikkoon :) ei ne kätilöt ja hoitsut oikeasti turhaan käy kouluja ja kursseja sitä ultrausta varten. Ei se ihan niin helppoa ole, että ultravehje mahan päälle ja eiku kuuntelemaan
Mulla samat viikot, enkä ole vielä löytänyt ollenkaan. Edellisessä raskaudessakin joutui ihan loppuun asti aina vähän etsimään, vaikka suunnilleen tiesi lapsen asennonkin. Nyt on sellasta hakuammuntaa vielä, että ei ihme ettei löydy.
Harvemmin minäkään saan ääniä potilaalta kuulumaan noilla viikoilla.
äitiysneuvolalääkäri
Ei noin aikaisessa vaiheessa välttämättä saa kotilaitteilla kuulumaan. Suhinat ja muut on mahan ja suoliston ääniä. Onnea raskaudesta :)