Onko joku tehnyt väitöskirjaa olematta töissä yliopistolla?
Siis oman työn ohella/ vapaa-aikana/ harrastuksena?
Kuinka sujui, kauanko prosessi kesti?
Kommentit (13)
Vierailija kirjoitti:
Siis oman työn ohella/ vapaa-aikana/ harrastuksena?
Kuinka sujui, kauanko prosessi kesti?
Teknisillä aloilla ja lääketieteessä tuota tapahtuu. Tehdään julkaisuja siitä työstä mitä muutenkin tehtäisiin ja kuitataan siitä väikkäri. Nykyään yliopistot ei tuota kauheesti suosi enää.
Kuinka paljon ovat olleet opintovapaalla?
Itse ohjaan väitöskirjoja yliopistolla, ja ohjattavissani on paljonkin yliopiston ulkopuolella työssä käyviä. Omien kokemusteni mukaan heillä, joilla väitöstyö kytkeytyy edes jollain tavalla henkilön työhön ja siinä kerrytettyyn asiantuntemukseen, työ etenee huomattavasti nopeammin. Yleensä työnantaja suhtautuu tällaisessa tapauksessa myös ymmärtäväisemmin esimerkiksi opintoihin liittyviin poissaoloihin. Jos työtä tekee ihan puhtaasti harrastuksena ihan muun työn ohella ilman mahdollisuutta minkäänlaisiin joustoihin, ja on vielä perhettä, niin onhan siinä sovittelemista. Ei sekään tosin mahdotonta ole, kokemusta on tästäkin.
Eli jos työnantaja tukee, sujuu helpommin?
Eikö tieteellinen puolueettomuus kärsi, jos tutkii läheisesti omaan työhön liittyvää aihetta?
En ihan ymmärrä kysymystä, eli mitä oikein haet?
Siis nykyään vain todella pieni osa saa tohtorikoulutuspaikan yliopistolle. Ja myös vähemmistö saa jotain apurahaa edes osaksi aikaa. Kyllä mä luulen että suurin osa tekee väitöskirjaa ihan omakustanteisesti.
Henkilöstä sitten riippuu onko töissä tai tekeekö muuta, miten paljon aikaa ja energiaa satsaa väikkäriin, voiko työskennellä kotona tai saako työtilan yliopistolta, miten paljon saa tukea laitokselta, mikä aihe on, tekeekö artikkeliväikkärin vai monografian, jne... jne...
Ei tuossa taida olla mitään säännönmukaisuuksia helposti osoitettavissa. Yks mun tuttu teki väikkärin työn ohessa, lapset pieniä ja sai silti valmiiksi todella nopeasti n. 2 vuodessa. Tiedän niitäkin, jotka ovat tehneet työn ohessa väikkäriä yli 15 vuottakin.
Äkkiseltään ei tule muita mieleen kun äitis, mut varmaan niitä on muitakin.
Vierailija kirjoitti:
Eli jos työnantaja tukee, sujuu helpommin?
Eikö tieteellinen puolueettomuus kärsi, jos tutkii läheisesti omaan työhön liittyvää aihetta?
Tieteellinen puolueettomus on legendaa joka tapauksessa. Apurahojen perässä siellä yliopistopuolellakin juostaan ja rahoittajaa miellyttävää "tulosta" on pakko saada aikaiseksi jos aikoo jatkaa.
Kokemuksia haen.
Ylisopistojen sivuilla kerrotaan vain, kuinka väitöskirjan tekeminen päätoimisesti kestää neljä vuotta, ikäänkuin muita vaihtoehtoja ei olisikaan. Pohdin, kauanko se on kestänyt työn ohessa. Ja kuinka tiiviisti sen voi sitoa omaan työhön.
Ap
Vierailija kirjoitti:
Eli jos työnantaja tukee, sujuu helpommin?
Eikö tieteellinen puolueettomuus kärsi, jos tutkii läheisesti omaan työhön liittyvää aihetta?
No ei. Tai riippuu ihan tietenkin siitä, miten aihetta tutkitaan, siis tutkimusastelemasta ja sen reliabiliteetista. Tutkiihan yliopistotutkijakin omaan asiantuntemukseensa liittyvää aihetta, eli ei aihe itsessään millään liity puolueellisuuteen tai puolueettomuuteen, vaan sen tekee tutkimuksellinen ote. Toinen kysymys on, että voiko tiede ylipäänsä koskaan olla täysin puolueetonta, mutta siihen en nyt lähde tässä.
Vierailija kirjoitti:
Kokemuksia haen.
Ylisopistojen sivuilla kerrotaan vain, kuinka väitöskirjan tekeminen päätoimisesti kestää neljä vuotta, ikäänkuin muita vaihtoehtoja ei olisikaan. Pohdin, kauanko se on kestänyt työn ohessa. Ja kuinka tiiviisti sen voi sitoa omaan työhön.
Ap
No neljä vuotta on suositus ja yleensä se aika jolle saa (jos saa) rahoitusta. Siksi. Mutta kyllä meidän laitoksella esim. keskiarvo on 5-6 vuotta ihan kaikkien kesken.
Tietenkin väitöskirjan teko ei riitä vaan sun pitää suorittaa myös opinnot. Siinä voi osan suorittaa muuten, mutta osassa ptiää olla läsnä, laitoksesta riippuu. Ja sitten on laitoksen tutkijaseminaarityöskentely, joka vaatii läsnäoloa. Nykyisin on myös jonkin verran opetusta ja seminaareja yms. kesäisin. Silloinhan voi ottaa loman ajan siihen aikaan, eikä vaadi poissa-oloja.
Jos on alalla töissä, niin siitä on etua koska voi saada työelämäopinnot kuitattua jo olemassaolevalla työkokemuksellaan.
Tutkimuksen sitominen omaan työhön on järkevää monella tapaa, jos siis aiheesta puhut. Työnantaja voi suhtautua myönteisemmin ja työ saattaa olla helpompi tehdä.
Voi olla myös mahdollsita saada töistä opintovapaata ja hake aikuiskoulutustukea väikkärin tekoon osaksi aikaa.
Melkein kaikki perheenjäseneni ovat tehneet tai ovat tekemässä väikkärin oto hommina. Isä taisi olla nopein 5 vuodessa. Pisin puurtaja tekee 7 vuotta mutta viimeinen paperi on jo julkaistu.