Hallitus alkaa aktivoida työssäkäyviä ihmisiä tekemään työtä lisää.
Suomi nousee työllä. Hallituksen aikeet nostaa työllisyyttä ei ulotu vain työttömiin vaan myös palkkatyöläisiin. Elinkeinoelämän keskusliiton lopetettua työmarkkinaneuvottelut v1016 jälkeen voi hallitus päättää osin myös palkansaajien asioita mikäli maan eri vaatii. Ja vaatihan se. Sipilällä on vauhti päällä koska melko varmaa on että ministerin pesti kestää vain tämän kauden.
Palkansaajia koskevassa alustavassa selvityksessä työaikaa voidaan lisätä 0,5-2 tuntiin päivässä yksipuolisesti herkillä esim vientialalla. Siis tietty ilman lisä palkkaa. On suunniteltu taukojen jättämistä työajan ulkopuolelle sekä ns prosenttimäärä työtä. Eli jos työteho laskee 10% niin palkkaa voidaan alentaa. Tähän lasketaan sairaus ja vuosilomatunnit yms. Että kiitos vaan hallitus. Kohta Suomi nousuun.
Kommentit (5)
12 tuntiset työpäivät kaikille yli 12-vuotiaille 6 päivänä viikossa. Peruskoulun oppimäärä voidaan vähentää neljään vuoteen samalla. Ai niin, ja ehkäisy kielletään, mistä muuten saataisiin tulevaisuuden työvoima. Eläkkeet pois, mummelit voi asua nurkissa vanhuutensa.
Seuraavia vaaleja odotellessa.
Moni köyhä ja syrjäytynyt äänesti persuja. Luulivat niiden hoitavan heikko-osaisten asioita ja samalla laittavan tänne kohdistuvan muuton kuriin. Kumpikaan ei tapahtunut.
Seuraavissa vaaleissa tulee ihan erilainen tulos.
Tälläisestä se älämölö nousisi .