Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Työttömän jolla on töissä käyvä puoliso ei kannata nyt erota.

Vierailija
18.11.2016 |

Koska työttömyystukia kiristetään. Halutaanko työttömät naiset kotiorjiksi?

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
18.11.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Koskeekohan tämä kiristys nyt taas vain naisia?

Ai niin, työtön mieshän oli jo jätetty. 

Vierailija
2/7 |
18.11.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oletko koskaan kuullut sellaisesta kuin rakkaus ja hyvä parisuhde?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
18.11.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niin tämä työttömyyshän koskee vain naisia. Sori huono aloitus. Mutta on asioita, joita ei ole tapana toitottaa ääneen ja yksi on sen myötäminen, että jos on tottunut tiettyyn elintasoon, niin on luultavasti vaikeampi erota, jos ei ole omaisuutta lainkaan. Joskus myös tuntuu, että on ihmisiä, jotka eivät kestä lainkaan ajatusta siitä, että olisivat yksin. Tai sitten mennään lasten taakse piiloon tyyliin: juoppohan tuo kumppani on mutta ei se onneksi lyö,ainakaan joka viikko. Mutta hei eihän me nyt voida erota kun on lapsiakin. - Ikäänkuin pienet lapset eivät huomaisi tai tuntisi yhtään mitään.  En ukso, että ero on koskaan kovinkaan helppo.  

Vierailija
4/7 |
18.11.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nythän vasta kannattaa erota, vaikka vain paperilla!

Silloin aviopuolison tulot eivät vaikuta etuuksiin. Ja jos on oikein röyhkeä, niin pistää sen ulosheitetyn puolison kämpän vuokralle pimeesti ja jatkaa yhteiseloa.

Vierailija
5/7 |
18.11.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eroa vaan ja lähe ulkomaille töihin.

Vierailija
6/7 |
18.11.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nyt juuri rupesin suunnittelemaan eroa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
18.11.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Huoh, ehdinkin "nauttia" työttömyysturvasta reilu puoli vuotta. Eihän tuota työmarkkinatukea ilman, että puolison tulot vaikuttavat, ole montaa vuotta ollutkaan. Eli mulle tuttua, edellisen kerran ollessani työtön en saanut euroakaan tukea. Vaikka puolison palkalla ei toimeenkaan tulla, tt-tukeakaan ei saa. 

Eli ei mitään uutta auringon alla. Ihmettelinkin jo, miksi eivät vaan suoraan muuta tukea tarveharkintaiseksi, voisivat sitten napsia meidät vanhat ja köyhät suoraan pois. Paska fiilis on oikeastaan vaan noiden teinien osalta, entistäkin enemmän vyötä kireälle. Kun olis 20 vuotta sitten tiennyt, kuinka asiat tulevat menemään..

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi neljä yksi