Osaisitteko neuvoa miten saisin rahoitettua kuntosalilla käynnin?
Olen aina ollut epäterveellinen liikunnan ja ruoan suhteen, ja jos en saa tähän muutosta, todennäköisesti kuolen tähän. Olen nuori, työtön ja hyvä jos saan vuokran ja laskut maksettua joka kuu. Saan toimeentulotukea kyllä, mutta sekin menee sitten tarpeellisiin asioihin mitä arjessa tarvitaan, ruoka, jne, eikä oikein mitään jää muuten käteen. Olen aina haaveillut että saisin aloitettua kuntoilun, muttei motivaatiota ole aloittaa sitä yksin ja eikä varsinkaan itsevarmuutta mennä mies/nainen-yhteiskuntosalille. Ystäväni ilmoitti juuri minulle että olisi hankkimassa kausikorttia pelkästään naisten kuntosalille, ja tahtoisin niin paljon mukaan. Tahtoisin aloittaa uuden vaiheen elämässäni, oikeasti pudottaa painoani, koska sitä todellisuudessa on paljon pudotettavaa, olen sairaalloisen ylipainoinen ja se haittaa elämääni paljon.
Tämä saattaisi oikeasti olla mahdollisuuteni, kun joku tarttuisi siihen kanssani, mutta millä rahoittaisin sen? Jos joku osaisi auttaa ja neuvoa, olisin todella kiitollinen
Kommentit (6)
Eli kysymyksesi on kaikessa yksinkertaisuudessaan:
Mistä saisin rahaa?
Ei kuntosaliin ole sen kummemmin erityiskeinoja maksuun kuin mihinkään muuhunkaan hyödykkeeseen.
Tee itsellesi budjetti, jossa kuntosalimaksu tulee heti asumisen ja laskujen jälkeen ensimmäisenä. Ja vasta tämän jälkeen ruokarahat. Sitten ostat kaupasta ruokaa tämän ruokabudjetin mukaisesti.
Tuo vain naisille suunnattu sali ei todennäköisesti myöskään ole se edullisin vaihtoehto, joten jos et mitään aloitustarjousta saa, niin kannattaa katsoa hintoja laajemmin. Olet toimeentulotuella, joten ilmeisesti et ainakaan päivittäin käy töissä: pystyt siis käymään salilla päivän hiljaisena aikana eli muista kävijöistä ei pahemmin tarvitse huolehtia.
Tietysti jos sulla on pahat asumiskulut tmv, niin aina salilla käynti ei ole mahdollista. Mutta alkuun pääsee pelkällä kehonpainoharjoittelulla, tai sitten voit ostaa yksitellen ensin kaksi tyhjää käsipainotankoa ja niihin joka kuukausi pari uutta levypainoa.
Useimmilla opiskelijoillakin on varaa käydä salilla.
Missä oikein asut? Eikö siellä päin ole mitään halpissalia, kuten Fitness24/7? Maksaa 10-20e kuussa?
Alat tehdä ruokaa itse ja säästät siihen kuntosalikorttiin pikkuhiljaa - sen ajan jumppaat kotona. Kävelykin on ilmaista.
Netti on täynnä ohjeita ja videoita miten saada itsensä kuntoon kehon omalla painolla.