Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Pariskunta tunkeutui ryöstökeikalle sokean naisen ja liikuntarajotteisen miehen asuntoon

Vierailija
13.11.2016 |

http://m.iltalehti.fi/uutiset/20161113200026945_uu.shtml

"Miehen seurassa oli nainen. Talon emäntä haki vesikannun sekä kaksi lasia kutsumattomille vieraille.

Hän totesi, ettei pysty sokeutensa vuoksi pysty kaatamaan vettä. Vieraat saisivat itse kaataa.

Nyt naisvieras alkoi jutella sokeudesta. Mies puolestaan kysyi, keitä muita talossa asui. Kohteliaasti tässä vaiheessa esiintynyt mies tiedusteli särkylaastaria.

Talon emäntä kertoi heille, että heillä on "suuri perhe ja sairas isäntä".

Tässä vaiheessa oudon miehen käytös muuttui. Hän kävi käsiksi sokeaan naiseen ja painoi jotakin tämän leukaa vastaan. Nainen arvasi kovan esineen olevan puukon hamarapuoli.

Lääkevarasto syyniin

Talon isäntä huusi olohuoneesta jotakin. Väkivallantekijöiksi paljastuneet vieraat eivät jääneet kuuntelemaan. Nainen ryntäsi veitsi ojossa olohuoneeseen, jossa isäntä istui sohvalla.

Samaan aikaan toinen miesryöstäjä työnsi talon emännän huoneeseen.

Talon sydänvaivainen isäntä sai syntyneessä tilanteessa sydänoireita ja pyysi saada nitroja. Miesryöstäjä vaati naista hakemaan sellaisia.

Nitroista päästiin itse asiaan, sillä seuraavaksi outo mies vaati saada opiaatteja tai morfiineja. Hän vaati nähdäkseen talon lääkevarastoa.

Emäntä nouti miehensä lääkelaatikon. Ryöstäjät tutkivat tarkoin sen sisällön. Kaivaminen ei kuitenkaan auttanut, sillä laatikossa ei ollut kuin tavanomaisia kipulääkkeitä.

Kutsumattomat vieraat tajusivat tilanteen kannaltaan hyödyttömäksi. He päättivät sitoa isäntäpariskunnan. Samalla mies varoitti heitä ilmoittamatta asiasta tappamisen uhalla viranomaisille.

Miesryöstäjän mukaan hän kotiutuisi kyllä vankilasta ja tappaisi pariskunnan.

Uhri oli tukehtua

Köyttä talosta ei löytynyt siihen hätään. Sitä vastoin miesryöstäjä löysi sivuhuoneesta johdon ja tietokoneen hiiren johtoineen.

Hän kietaisi hiiren johdon naisen kaulalle. Uhrin mukaan mies ei kuitenkaan kuristanut häntä. Sitä vastoin hän sitoi hiiren johdolla naisen kädet selän taakse.

Seuraavaksi sokean naisen suuhun työnnettiin paperitukko. Uhri oli tukehtua ja sai oksennusreaktion.

Ryöstäjänainen tuli avuksi ja otti tukon pois suusta.

Myös liikuntarajoitteinen mies joutui kovakouraisen käsittelyn kohteeksi. Hänen kätensä vetäistiin selän taakse ja sidottiin tietokoneen johdon avulla yhteen tappouhkausten kera.

Pelkäsivät ilmoittaa

Ryöstäjät poistuivat. Naapuritalossa asuva mies näki heidät kadulla. Naapurin mukaan pariskunta riiteli. Naapuri kuuli myös selvän repliikin.

- Lähdetään v..tuun täältä. Minähän sanoin, ettei tänne kannata tulla, totesi tuntematon vaalea nainen miehelle naapurin mukaan.

Naapuri tuli talolle ja tapasi järkyttyneen pariskunnan. Molemmat olivat tässä vaiheessa jo vapaita. Miehen johtosidos oli ollut löysä ja hän oli saanut kätensä vapaaksi.

Pariskunta kertoi ryöstäjistä ja pelostaan. He vannottivat naapuriaan, ettei poliisille saa ilmoittaa.

Naapuri kuitenkin soitti kohta hätänumeroon neuvoteltuaan asiasta puolisonsa kanssa. Poliisi otti epäillyt kiinni seuraavana päivänä."

Koko artikkeli linkistä.

Vastenmielisen törkeää hyökätä etenkin vammaisia ihmisiä kohtaan. Oliko molempien ryöstäjien rangaistus siis ehdollinen?

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
13.11.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä, ehdolliset näyttäisi olevan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla