Asunnostamme otettiin kuvia myyntiä varten ja kuvaaja kritisoi kotiamme.
Itku tuli. Verhot väärän väriset, matto liian iso, keittiö liian pimeä, vääränlaiset valaisimet jne jne.
Purskahdin itkuun kesken kuvausten ja olen todella loukkaantunut.
Verhoja olisi pitänyt ruveta vaihtamaan ja käski jopa mennä naapuriin katsomaan onko paremmin sopivia torkkupeittoja.
Kommentit (30)
Minkä väriset ne verhot sitten on?:)
Älä missään nimessä allekirjoita toimeksiantosopimusta tämmöisen firman kanssa.
Tai vaadi kymmenen kertaa muutoksia sopimukseen ja lopuksi kerrot, että EI valokuvaajan takia.
Miten matto voi olla liian iso? Suomalaisilla on yleensä liian pienet matot tilaan nähden. Esim olohuoneessa maton tulisi yltää sohvan etujalkojen alle, eikä "leijua" keskellä lattiaa ilman kosketusta huonekaluihin. Tämä noin ohiksena. Ihmettelen kyllä kuvaajan kommenointia, mitä se häntä nappaa millainen sisustus on? Eikö sen tulis huolehtia vaan siitä, että kuvat on teknisesti hyviä ja että niistä saa kattavan ja oikean kuvan asunnosta?
Miksi ihmeessä annoit tilanteen jatkua? Olisit sanonut, että tämä oli tässä ja kiitos. Kuvaaja pihalle samantien ja valokuvaajalla ei ole enää mitään asiaa kotiinne. Oletettavasti olette jo välityssopimuksen tehneet (kuvathan otetaan vasta sen jälkeen), joten välittäjää et voi vaihtaa, mutta kuvaaja menisi vaihtoon välittömästi.
Olet asiakas, ei sinun tarvitse sietää kodissasi ihan mitä tahansa.
Kerrohan, mikä firma kyseessä, jotta muutkin osaavat kiertää jatkossa kaukaa.
Vaaleat verhot, pojan huoneessa värikkäät. Pakon edessä ollaan myymässä ja muutenkin murhetta riittänyt viime aikoina. En vaan jotenkin saanut sanottua mitään siinä tilanteessa. Menin totaalisesti lukkoon.
Ap
Hä. - Haluatko Ap, Kertoa kenen "välittäjän" kanssa asioit. - Ihan vain sen takia, että tiedänpähän, kenen palveluksia en ainakaan aio käyttää ja ostaa. - Muutenkin minua arveluttaa nämä asunnon välittäjät. - Kokemukseni mukaan joukossa on paljon lukutaidottomia. - Tämä käy ilmi niin, että jos olet laittanut itse asunnosta myynti -ilmoituksen ja kertonut ja alleviivannut siinä esimerkiksi seuraavast: "Ei kiitos asunnon ja / - tai kiinteiän -välittäjille." - Niin voit olla erinomaisen varma siitä, että kohteesta sinua lähestyy, juurikin joku vallan erinomaisen hyvä ja ammattimainen "välittäjä" joka mahdollissti myös kertoo sinulle että mm. asunnon myyntiin liittyvät laki ja oikeus kiemurat ja oikeanlaisen hinnan laskeminen on niin erinomaisen mahdotonta, ettei siitä voi mitenkään kaltaisesi henkilö selvitä.
Minäkin ihmettelen, kuinka matto voi olla liian suuri. Eihän sellaista olekaan, jos nyt ei seiniä pitkin kiipeä reunat. Ehkä kuvaaja kuvitteli antavansa hyviä vinkkejä ja ne tuli ulos vähän tylysti.
Onpa inhottavaa. Mutta muista, että kotia esitellään muille ja siitä tulee jonkun muun koti seuraavaksi. Kannattaa ottaa kaikki vinkit millä saada ostajaehdokkaita paikalle. Silloin ei huomioida kenenkään omia sisustusnäkökulmia vaan sitä miten asunnosta saisi parhaiten myyvän.
Kurjaa :(
Valokuvaaja on kuitenkin vain siellä ottamassa mahdollisimman myyviä kuvia, tai houkuttelevia niin että ihmiset tulevat katsomaan ja ihastumaan kotiisi ja ostavat sen hyvään hintaan. Ei hän varmaan tarkoittanut muuta kuin että 'eri väriset verhot toisivat kuvissa paremmin kolmiulotteisuutta' 'jos matto olisi eri kokoinen näyttäisi huone kuvassa tilavammalta' jne.
Meillä oli kuvaaja ja kiinteistövälittäjä jotka mm pyysivät, että puun värinen kirjahyllyjen siirrettäisiin muualle kuvien ja näytön ajaksi koska kukaan ei enää halua ostaa mitään puunvärisiä ovia (emme siis olleet myymässä kirjahyllyä vaan huoneistoa) - keittiön pöydältä piti ottaa pois Marimekon vahakangas koska kukaan ei enää halua mitään Marimekkoa jne.
Huoneisto on nyt myyty mutta ei tuon välittäjän kautta eikä ansiosta...
Ap, kuvaajan tarkoitus ei välttämättä ollut loukata! Olen itsekin kuvaaja ja se, että koti näyttää livenä kotoisalta ja mukavalta ei välttämättä tarkoita, että sama näkyisi kuvista. Ensinnäkin kaikki näyttää pimeämmältä sekä ahtaammalta ja pienikin määrä roinaa näyttää kamalalta kaaokselta. Kaikki edes pikkaisen vähemmän kuin täydellinen korostuu kuvissa. Omaan silmään kivannäköiset verhot saattavat riidellä muun sisustuksen kanssa. Kuvaajalle maksetaan siitä, että hän ottaa kuvia myyntiä varten eikä tunnelmakuvia kodista. Päämääränä on, että koti saadaan näyttämään sellaiselta että mahdollisimman moni voisi kuvitella sen omaksi kodikseen. Asiat voi toki selittää ja kertoa kauniisti, mutta valitettavasti tätä taitoa ei kaikilla vaikuta olevan.
Voi voi, pyysikö hän myös, että Taistelevat metsot otetaan pois seinältä kuvauksen ajaksi?
Vierailija kirjoitti:
Itku tuli. Verhot väärän väriset, matto liian iso, keittiö liian pimeä, vääränlaiset valaisimet jne jne.
Purskahdin itkuun kesken kuvausten ja olen todella loukkaantunut.
Verhoja olisi pitänyt ruveta vaihtamaan ja käski jopa mennä naapuriin katsomaan onko paremmin sopivia torkkupeittoja.
Käsittämätöntä vinkumista. Haluatko 1A) Myydä asunnon? 1B) Saada siitä hyvän hinnan? Vai: 2) Terapia-istunnon?
Ei kai tässä ole mistään makuasioista kyse vaan myynnistä. Sitten voit uuteen kotiin laittaa vaikka mustat seinät jos huvittaa.
Ota yhteys firmaan ja kerro kuvaajan epäasiallisesta käytöksestä. Ei kuvaajalla ole mitään oikeutta ruveta arvostelemaan kuvauskohdetta. Ainut, mistä voi huomauttaa, on liika roina esillä, esim. liiat kamat pois työtasolta tai lelut pois joka huoneesta.
Tietyt asiat näyttää kuvissa paremmilta kuin toiset, joten monesti ne välittäjät ja kuvaajat yrittävät antaa vinkkejä, joilla kuvista saisi houkuttelevimpia. Miestänikin kehotettiin ostamaan pienempi sänky makuuhuoneeseen, koska se sai huoneen näyttämään suuremmalta. Ei siis varmaan ollut tarkoitus loukata, mutta tuollaiset vinkit kannattaisi kylläkin antaa ennen sitä kuvaussessiota, ettei myyjä turhaan kuuraa ja järjestele koko kotia vain kuullakseen, että tämä ja tämä pitäisi muuttaa ennen kuin voi kuvata.
Valokuvaajalla ehkä on jokin ammatin tuoma perusteltu näkemys siitä, millaisena asunnon saa näppärimmin kaupaksi. Ehkä vähän huonosti kommunikoitu, jos vedit herneen nenään. Kaveri halusi auttaa kertomalla pienistä, mutta toimivista kikoista. Itse olet luultavasti sokea oman asuntosi vioille ostajaehdokkaiden silmissä.
h_ki kirjoitti:
Valokuvaajalla ehkä on jokin ammatin tuoma perusteltu näkemys siitä, millaisena asunnon saa näppärimmin kaupaksi. Ehkä vähän huonosti kommunikoitu, jos vedit herneen nenään. Kaveri halusi auttaa kertomalla pienistä, mutta toimivista kikoista. Itse olet luultavasti sokea oman asuntosi vioille ostajaehdokkaiden silmissä.
Tottakai kuvaajalla voi olla parempi näkemys asiasta, mutta se ei ole hänen asiansa tuoda sitä esille, ellei sitten asiakas erikseen kysy stailausvinkkejä.
Suomi on mielensäpahoittajien luvattu maa.
Silloinko laitetaan koti myyntiin niin turhat roinat pois näkyvistä, koti siistiksi.
Kuvaajan tehtävä ei ole kritisoida kuvattavaa kotia, mutta jos hän on sanonut esim., että matto on liian suuri, jotta se näyttäisi kuvissa sopivalta. Samoin verhojen väri, joka luonnossa on kaunis, ei välttämättä ole sitä kuvassa. Tosin kuvaajakin voi sanoa asiat kauniisti ja perustellen. Oma kotini myytiin juuri, ja oli melkoinen työ saada kuvattavat pinnat niin avoimiksi, että ne edes näyttivät jotakuinkin kuvissa hyviltä. Kuva kun vääristää yllättävän paljon. Näyttötilaisuudessa ei sitten saanut olla mitään ylimääräistä esillä, sillä ostaja haluaa usein nähdä esim. lattioiden kunnon ja muutenkin hänen on parempi suunnitella omaa sisustustaan, kun tilat ovat mahdollisimman aukeat.
Kiittäisit avusta,
Tonni sisustukseen ja 5 tonnia lisää pätäkkää myydessä.