Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Menkat vai vieläkin istukkaa kohdussa

Vierailija
01.11.2016 |

Vähän taustaa eli olen synnyttänyt reilu 2 kk sitten. Mulla jatkui verinen jälkivuoto lähes 8 viikkoa. Noin 6 viikon paikkeilla gynellä todettiin, että ihan vähän istukkaa on jäännyt kohtuun. Kuitenkaan ei ollut viitteitä tulehduksesta, joten sain uuden ajan ja todettiin että kohtu taitaa olla itsestään tyhjentynyt, joten kaavintaa ei tehty. Pieni epävarmuus jäi kohdun tyhjyydestä, mutta lääkäri oli sitä mieltä, että jos siellä joku murunen on niin lähtee luultavasti itsestään. Lääkäri kuitenkin kehotti ottamaan yhteyttä, jos tulee oireita tai vuotoja.

Eli reilu viikon ei ollut lainkaan vuotoa, mutta sitten eilen tuli pientä tuhrua pikkareihin, myös hyvin lievää menkkamaista kipua oli. Tänään tuota vuotoa ei ole ollut. Mitäköhän se oli? Voiko olla kyse jo menkoista vai olisiko sittenkin kohdussa vielä jotain? Vai ei kai kyse voi olla raskaudesta? Sekin periaatteessa mahdollista, vaikkakin kai epätodennäköistä, kun vasta jälkivuotokin loppui. Kannattaako kysyä heti lääkäriltä vai jäänkö katselemaan tilannetta? Olen vain huolissani, jos kyse onkin kohtutulehduksesta. Kellään kokemuksia tai tietoa näistä asioista?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
01.11.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Up

Vierailija
2/3 |
01.11.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

No höh, ei täällä taida sitten olla ketään asiasta tietäviä tai samoja kokemuksia omaavia. :/

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
01.11.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Epäilen istukan paloja. Jos ei oo nyt kipuja eikä kuumetta yms niin en olisi huolissani. Katsot pari päivää ja jos ei mitään tapahdu, voit huokaista helpotuksesta :)